kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yanköşe’de yeni proje: “Son Gergedanı Ben Vurdum”

26 Ağustos 2020

Kahve Dünyası tarafından 2017 yılında başlatılan kamusal alanda sanat projesi Yanköşe, 5. edisyonunda Ali Cabbar’ın “Son Gergedanı Ben Vurdum” başlıklı, soyu tükenen hayvanlara anıt niteliğindeki yerleştirmesini sergiliyor.

Ali Cabbar, Yanköşe için geliştirdiği “Son Gergedanı Ben Vurdum” adlı yerleştirmesinde ganimet odası kavramı üzerinden insanın yaban hayatı yok edişine dikkat çekiyor. Proje alanının içe dönük duvarlarının yarattığı çağrışımdan yola çıkan sanatçı, mekânı, avcıların öldürdükleri hayvanların kafalarını sergilediği bir ganimet odasına dönüştürüyor.

COVID-19 pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına aldığı şu dönemde insanlığın doğaya yaklaşımını gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayan yerleştirme, yıl sonuna kadar günün her saati kent sakinlerinin izlemesine açık olacak. Projenin ismi, ganimet odasının karakterleri arasında yer alan ve boynuzu için yasa dışı avlanma sonucu doğada soyu tükenen Kuzey Beyaz Gergedanı’na gönderme yapıyor. Boynuzlarının görkemiyle ganimet avcılarının popüler hedeflerinden biri olan Anadolu dağ keçisi de son dönemdeki av turizmi tartışmalarının ardından projeye eklenen hayvanlar arasında yer alıyor. Günümüzde 1 milyon hayvan ve bitki türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına sebep olan insan, kendisinin de tüm diğer türler kadar ihtiyaç duyduğu ekosistemleri büyük bir hızla çökertiyor, ekonomileri, geçim kaynaklarını, gıda güvenliğini ve dünyanın yaşam kalitesini derinden sarsıyor. Ali Cabbar, doğaya sorumsuzca zarar veren insanın ileride kurban hâline geleceğini vurgulamak için kendi kafasını da ganimet odası duvarına dâhil ediyor.