kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

YAPEX Restorasyon Fuarı bu yıl “Kültür Mirası”na odaklanıyor

15 Kasım 2016

6 yıldır ÇEKÜL ve Akdeniz Tanıtım işbirliğinde düzenlenen, bu yıl ise 24.’sü 16 – 19 Kasım 2016 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da gerçekleşecek YAPEX Restorasyon Fuarı, “Kültür Mirası” üst başlığında panel, sergi, atölye, eğitim, ödül töreni gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Tarihi Kentler Birliği‘nin de desteklediği fuarın bu yılki konusu “Kültür Mirası ve İşlevlendirme” olarak belirlendi.

Kültürel varlıklarda doğru işlevlendirmenin gerekliliğinin vurgulanacağı fuar, Türkiye’nin tüm bölgelerinden gelecek katılımcı ve ziyaretçileriyle bu yıl 35.000 profesyoneli ağırlamayı hedefliyor. Alanında, ülke çapında önemli bir buluşma niteliğine sahip olan YAPEX Restorasyon Fuarı; bilgi, deneyim ve paylaşımda öne çıkan platformlar arasında yer alıyor.

Belediyelerin “Koruma” projeleri YAPEX Fuarında sergilenecek

Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması Ödül Töreni ve Sergisi her yıl olduğu gibi bu yıl da fuar sırasında yapılacak. Kentsel, arkeolojik ve doğal değerlerin yaşatılması ve doğru işlevlendirilmesi için “Proje”, “Uygulama” ve “Süreklilik” dallarında düzenlenen yarışmanın ödül töreni, 17 Kasım günü, sergi açılışının hemen ardından yapılacak. Proje paftalarının yer aldığı sergi ise 19 Kasım günü fuarın kapanışına dek gezilebilecek.

ÇEKÜL Akademi, uzmanları ve öğrencileriyle fuarda

Türkiye’nin kültürel miras alanında uzmanlaşmış ilk ve tek sivil eğitim kurumu ÇEKÜL Akademi; “Alan Yönetiminde Dünyadan Örnekler ve Vaka Çalışması” atölyesi ile Alan Yönetimi eğitiminin son modülünü YAPEX Fuarında yapacak. TKB üyesi belediyelerden teknik kadroların katılacağı eğitim; UNESCO Dünya Miras Listesi kapsamı ve önemi; kültür varlıklarının listeye yazdırılma sürecinin yerel yönetimler tarafından planlanmasına yönelik yöntem ve uygulamaları içeriyor. Fuara katılan belediyelerin temsilcileri ve ziyaretçiler, ön kayıt yaptırarak son modülü izleyebilecek.

Kültür Mirası ve İşlevlendirme Paneli’nde deneyimler paylaşılacak

TKB üyesi belediyelerin deneyimlerini paylaşacağı panel, 17 Kasım Perşembe günü 10. 30 – 13.00 saatleri arasında yapılacak. Belediyeler, “Kültür Mirası ve İşlevlendirme”de uyguladıkları yöntemleri ve projelerini paylaşacak.