kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yapı Kredi bomontiada’da Neş’e Erdok sergisi

7 Eylül 2021

Yapı Kredi bomontiada, 6 – 19 Eylül 2021 tarihleri arasında Neş’e Erdok’un pandemi süresince ürettiği eserlerden oluşan kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Neş’e Erdok’un geçtiğimiz son iki yıl içerisinde ürettiği yapıtlardan oluşan 35. kişisel sergisi, sanatçının tanıklığını merkeze alan bir günlük olarak karşımıza çıkıyor. Katıksız bir gözlemle yorumladığı gündelik hayattan portreler ile iç dünyasını yansıtan otoportrelerin yanı sıra son dönemde yaşanan Filistin, Moria Kampı yangını, sınırların açılması, koronavirüs, İzmir depremi gibi önemli toplumsal meseleler de Erdok’un konuları arasında yerini alıyor.

Neş’e Erdok, 1963 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünde Neşet Günal Atölyesi’nden mezun oldu. 1965/66 yıllarında Madrid’de Escuela Eutral de İdromas’ta ve Escuela Diplomética’da İspanyol dili ve edebiyatı, uygarlığı ve sanat tarihi üzerine çalışmalar yaptı. 1967 yılında Milli Eğitim Bakanlığı hesabına Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne Öğretim Üyesi yetiştirilmek üzere Fransa’ya gönderilen sanatçı, Paris’te Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts`da Prof. Chaplain Midy ve Prof. Pierre Matthey de Etang’ın yanında resim çalışmaları yaptı. 1972 yılında İDGSA Neşet Günal Atölyesi’nde görevlendirildi ve 1981 yılında Profesör ünvanını aldı. Erdok, 1990 – 2008 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde Resim Atölyesi öğretim üyesi olarak çalıştı. Sanatçının; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Resim Heykel Müzesi, İstanbul Modern, Norton Simon Müzesi’nin de aralarında bulunduğu, yurt içi ve yurt dışında çeşitli müze ve koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır.