kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yapı Kredi Müzesi’nde yeni sergi: “Ölümsüz Yüzler”

20 Mayıs 2022

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 1. katında bulunan Yapı Kredi Müzesi, 30. yılında, 16 Mayıs – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında küratörlüğünü Nihat Tekdemir‘in üstlendiği ve Uluslararası Müzeler Günü’ne özel hazırlanan “Ölümsüz Yüzler” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl 18 Mayıs 2022 tarihinde kutlanacak Uluslararası Müzeler Günü’nün teması Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından “Müzelerin Gücü” olarak belirlenmişti. “Ölümsüz Yüzler” sergisi bu temadan ilham alınarak; İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sadberk Hanım Müzesi ve Yapı Kredi Müzesi işbirliğiyle hazırlandı. Serginin koordinatörlüğünü Derya Sayın ve bilimsel danışmanlığını Buket Akçay Güven üstleniyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle açılan sergi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonlarından seçilen Antikçağ mermer heykeltıraşlık eserleri ile Yapı Kredi Müzesi koleksiyonunda yer alan portre betimli sikkeleri bir araya getiriyor.

Sergilenen eserlerin hükümdar, tanrı/tanrıça ve kahraman betimleri olmak üzere üç ana grupta sunulduğu sergide mitolojik karakterler ve gerçek kişilerin yanı sıra sanat eserleriyle ölümsüzleşen yontucu ve darpçıların da hikâyesi anlatılıyor.