kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

‘Yaramaz Çocuklar’ dünya prömiyerini 52. Visions du Réel – Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali’nde yaptı

26 Nisan 2021

Ahmet Necdet Çupur’un ilk uzun metraj filmi ‘Yaramaz Çocuklar’ın (Les Enfants Terribles) dünya prömiyeri köklü belgesel film festivallerinden 52. Visions du Réel – Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali’nde yapıldı.

Festivalin ana yarışma bölümünde 20 Nisan Salı günü gerçekleştirilen gösterime, belgeselin yönetmeni Ahmet Necdet Çupur da katıldı. Gösterim sonrasında yapılan soru cevap bölümünde seyirciler ‘Yaramaz Çocuklar’ı izleme deneyiminin yoğun olduğunun altını çizdiler. Ayrıca Çupur’un filmin hem yönetmeni hem karakterlerinden biri olması sebebi ile yaşadığı kişisel yolculuğu da merak eden seyircinin filme gösterdiği ilgi oldukça yüksekti.

20 yıl önce, kardeşleriyle benzer bir süreç geçirmiş ve eğitimine devam edebilmek için Antakya’daki Keskincik köyünden ayrılmış olan Ahmet Necdet Çupur’un kardeşlerine destek olmak için Fransa’dan köyüne dönüp onların yaşadıklarını kayıt altına aldığı belgeselde geçmişle bugün, eskiyle yeni arasındaki büyük çatışmanın öyküsüne tanıklık ediliyor.

Türkiye-Fransa-Almanya ortak yapımı ‘Yaramaz Çocuklar’ın yapımcılığını Liman Film, TS Productions ve Jyoti Film üstleniyor. Film, yapım aşamasında, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu, CNC Fransa, Sundance DFP Prodüksiyon, Doha Film Enstitüsü, Hamburg Film Fonu ve Berlinale World Cinema Fund tarafından desteklendi. Post prodüksiyon aşamasında, Köprüde Buluşmalar ve Antalya Film Forum’dan ödül kazanan filmin poster tasarımını Daire Creative’ten Arda Aktaş üstlendi.