kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yararlı Sanat Ofisi Konuşmaları: Gülçin Aksoy ve Bilal Yılmaz Atölyelerde Öğrenmek

7 Şubat 2018

SALT Galata‘da gerçekleştirilen Yararlı Sanat Ofisi Konuşmaları, 10 Şubat’ta, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin (MSGSÜ) Halı Atölyesi ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Açık Atölye’nin kuruluş hikâyeleri ile işleyişlerinin inceleneceği bir programla devam ediyor.

Kimi zaman kurumdaki eğitim süreçleri paralelinde kullanılan, kimi zaman da müfredat dışı ilgilere alan açan bir üretim mekânı olarak kurgulanan üniversite atölyelerinin kampüs yaşamında üstlendiği roller tartışmaya açılacak.

İki sunumdan oluşan konuşma programında, akademisyen Gülçin Aksoy, MSGSÜ Resim Bölümü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Halı Atölyesi’ne odaklanacak. Müfredat kapsamındaki halı dokuma eğitiminin yanı sıra kamuya açık çeşitli programlara ev sahipliği yapan atölyenin zaman içerisindeki gelişimini irdeleyecek.
Sanatçı Bilal Yılmaz ise 2011’de, kampüste kullanılmayan atölye malzemelerinin öğrencilerin girişimiyle toplanması ve bakımdan geçirilmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Kulübü bünyesinde kurulan Açık Atölye üzerine konuşacak. Bu bölümde, söz konusu mekânda gerçekleştirilen sanat ve tasarım
odaklı çalışmalar ile ortam yarattığı bilgi ve deneyim aktarımı süreçleri değerlendirilecek. Herkesin katılımına açık olan programın dili Türkçe’dir.