kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

YARAT’tan rezidans açık çağrısı

20 Temmuz 2016

Azerbaycan‘ın Bakü şehrinde yer alan YARAT Çağdaş Sanat Alanı, 2017 yılı rezidans programı için açık çağrı yaptı. Program; Ocak-Nisan, Nisan-Temmuz ve Eylül-Aralık olarak üç periyoda ayrılıyor. Seçilen sanatçılar 3 ay boyunca Bakü’de yaşama ve çalışma şansı elde ediyor. Her bir periyod üç uluslararası ve 2 ulusal sanatçıyı ağırlıyor.

YARAT Rezidans Programı, Kafkasya bölgesi ile disiplinler arası, araştırma bazlı pratiklere ilgi duyan ve bu alanda işler üretmek isteyen tüm sanatçılara açık. Program, sanatçılara çeşitli uluslararası ve yerel sanatçılar ve sanat profesyonelleri ile konuşma ve çalışma imkanı sunmanın yanı sıra Azerbaycan dahilinde seyahat imkanı da sağlıyor. Program dahilinde üretilen işler ise ARTIM Proje Alanı’nda sergileniyor.

Program dili İngilizce. Başvurmak isteyen sanatçıların özgeçmişlerini, portfolyolarını ve başvuru formlarını residencies@yarat.az adresine göndermeleri gerekiyor. Son başvuru tarihi 30 Eylül 2016.

YARAT Rezidans Programı sanatçılara aşağıdaki imkanları sunuyor:

  • YARAT içerisinde bir stüdyo alanı,
  • YARAT küratörleri ve sanatçılar ile haftalık toplantılar,
  • Uluslararası sanat profesyonelleri ile aylık toplantılar,
  • Azerbaycan içinde bir seyahat.

YARAT Rezidans Programı aşağıdaki maddeleri karşılıyor:

  • Vize servisleri,
  • Azerbaycan/Bakü uçuş ücreti,
  • Havaalanı transfer ücretleri,
  • YARAT Stüdyo Alanı’na yürüme mesafesinde bir apartman dairesi,
  • Aylık 700 AZN tutarında harcırah,
  • 1000 AZN tutarında prodüksiyon desteği.

Yarat Residency rules and regulations
–Each artist should exhibit new work by the completion of residency period.
–Images of created artwork can be used by YARAT in all forms of reproduction (including catalogues, presentations and booklets) and can be used for advertising and informational materials (such as flyers and posters).
–Residents should work on-site in YARAT Studios and gain active knowledge of the organization as a whole
–Residents should report, through an email or other media, on the creative production progress
–By the completion of residency programme all created art pieces belong to the artist. YARAT takes no responsibility to retain or arrange shipment of art pieces.

Application process
Please send your CV, portfolio and filled in application form to residencies@yarat.az  

For additional questions please do not hesitate to contact Azer Abdullayev, Programs Coordinator atYARAT Contemporary Art Space, at azer.a@yarat.az

About YARAT Contemporary Art Space
YARAT Contemporary Art Space is a not-for-profit organisation dedicated to supporting the contemporary arts scene in Azerbaijan and creating a platform for Azerbaijani art, both nationally and internationally. Based in Baku, YARAT (“create” in Azerbaijani) was founded by Aida Mahmudova in 2011. The organization realises its mission through a vibrant program of cutting edge exhibitions and stimulating educational and other arts-related events. YARAT is comprised of the YARAT Contemporary Art Centre, Artim Project Space and YARAT studios.