kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu için başvurular başladı

28 Ocak 2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali‘nin Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) işbirliğiyle, geleceğin kadın müzisyenlerini desteklemek amacıyla 2018 yılında başlattığı Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu projesi, 5. yılında yetenekli müzisyenlerin çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinin ilerlemesine destek olmaya devam ediyor.

Fona lisans veya lisansüstü seviyesinde yurt dışında bir müzik okulundan kabul alan, yurt dışında müzik eğitimini sürdüren ya da kariyer gelişimine olumlu katkıda bulunacak ustalık sınıfı, orkestra seçmesi, uluslararası yarışma gibi etkinliklere katılım veya çalgı alımı için desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler başvurabiliyor.

Başvurular, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya başkanlığında, orkestra şefi Cem Mansur, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü ve piyanist İris Şentürker’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Fondan yararlanmaya hak kazanan müzisyenlere toplam fon miktarı, ihtiyaç duydukları destek oranında paylaştırılacak.

Keman sanatçısı Veriko Tchumburidze’nin kanaat önderi ve konuk sanatçı olarak yer alacağı, Yarının Kadın Yıldızları fonunu almaya hak kazanan genç kadın müzisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek konser, Haziran ayında 50. İstanbul Müzik Festivali kapsamında izleyiciyle buluşacak.