kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

YAYBİR 2020 Faaliyet Raporu’nu yayınladı

28 Ocak 2021

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR), 2020 yılı faaliyet raporunu yayınladı. Rapora göre korsan kitapların ve içeriklerin engellenmesi konusunda farklı mecralarda çalışmalar yapıldı. Yurt geneline yayılan 147 baskında 466.758 adet korsan materyal ele geçirilirken, dijital mecralarda korsan satan, indiren ve yayan 1822 adet bağlantıya erişim engellendi. YAYBİR’in korsana karşı başlattığı #SENBUDEĞİLSİN kampanyası da büyük ilgi gördü.

YAYBİR, telif hakları ihlâllerine karşı 2020 yılında da çalışmalarını sürdürdü. Türkiye genelinde tüm il ve ilçe emniyet müdürlükleri, valilikler, Milli Eğitim Müdürlükleri, vergi daireleri, belediyeler, üniversiteler, sosyal güvenlik kurumları, jandarma komutanlıkları gibi devlet kurumlarıyla iş birliği ve koordinasyon içinde hareket edildi.

İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Van, Malatya, Sivas, Samsun, Adana, Kırşehir, Bursa, Gaziantep ve Eskişehir’de düzenlenen 147 baskında 466.758 adet korsan materyal ele geçirildi. Bunların arasında ithâl ve akademik kitaplar en büyük payı oluşturdu.

COVID-19 salgınıyla birlikte kitaba olan ilgi yükselirken, çevrimiçi alışveriş katlanarak arttı. Ancak Türkiye’nin önemli çevrimiçi satış sitelerinde korsan kitap satışlarında da büyük artış yaşandı. YAYBİR’in girişimleriyle Hepsiburada, N11, Trendyol, Gittigidiyor gibi pazar yeri formatında satış yapan platformlarda faaliyet gösteren korsan kitap satıcılarının faaliyetleri engellenerek, mağazalarının kapatılması sağlandı. Instagram üzerinden yapılan korsan kitap satışları da engellendi.

YAYBİR, kuruma ulaşan ihbarlar sonucunda dijital korsan satan ve yayan sayfalara da müdahale etti. Facebook grupları, Yandex ve Google Drive gibi depolama siteleri üzerinden PDF formatında paylaşımı yapılan sayfalar engellendi, bağlantılar kaldırıldı. Son dönemde sesli kitaba artan ilgiyle YouTube’daki korsan sesli kitap videoları da kaldırıldı. Toplamda 1822 site ve sayfaya erişim engellendi.