kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

YAYBİR 8. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti

6 Eylül 2021

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği‘nin (YAYBİR) 8. Olağan Genel Kurulu, 25 Ağustos Çarşamba günü İstanbul, Hilton Bosphorus Otel’de gerçekleştirildi.

Geniş katılımla yapılan genel kurulda, mevcut yönetim kurulu üyeleri Mustafa Aksoy, Hakan Tanıttıran, Mehmet Sinan Çam, Erdal Karakaya, Hande Demirtaş, Ünal Koçak ve Özlem Özdemir YAYBİR yönetim kuruluna tekrar seçildi.

Daha önce pandemi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen Genel Kurul toplantısı, kısıtlamaların kaldırılması geçtiğimiz hafta gerçekleşti.  Açılışını Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy’un gerçekleştirdiği toplantıda, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Yayımlar Daire Başkanı Taner Beyoğlu, İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, YAYFED Yönetim Kurulu Başkanı Münir Üstün, TBYM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Burhan Genç, Eğitim YAYBİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Can ve BESAM Yönetim Kurulu Başkanı Esen Arslandoğan açılış konuşmalarını yaptı.

2019-2021 faaliyet dönemindeki lisanslama alanında gerçekleşen girişimler, fiziki ve dijital korsana karşı yürütülen mücadele, “Sen Bu Değilsin” kampanyası ve 2019-2021 ve 2021-2023 dönemlerini kapsayan bütçeye dair sunumlar yapıldı. Üyelere yapılan detaylı sunumda, korsanla mücadele faaliyetleri kapsamında yapılan baskınlar ve ele geçirilen materyaller hakkında bilgi verildi. Pandemi dolayısıyla artan dijital korsana karşı yapılan çalışmalar, kapatılan internet siteleri ve sosyal medya platformları hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Geniş katılımla gerçekleşen genel kurulda, söz alan üyelerin gelecek döneme dair taleplerini paylaşmasının ardından oylamaya geçildi.

Genel Kurul toplantısının son bölümünde, 2021-2023 dönemi Yönetim Kurulu asil ve yedek üyeleri ile birlikte Denetleme Kurulu, Haysiyet Kurulu ve Teknik Bilim Kurulu’nda görev alacak asil ve yedek üyeler belirlendi.

YAYBİR YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER (7 KİŞİ)

Mustafa Aksoy – Bulut Yayınları

Hakan Tanıttıran – Kalkedon Yayınları

Mehmet Sinan Çam – Tudem Yayın Grubu

Erdal Karakaya – Doğan & Egmont

Hande Demirtaş – Günışığı Kitaplığı

Ünal Koçak – İthaki Yayınları (Penguen)

Özlem Özdemir – Mylos Yayın Grubu