kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

YAYBİR’den çağrı: ‘Kitap kâğıdında da KDV sıfırlansın.’

31 Mart 2022

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren KDV indirimlerinin ardından Yayıncılar Meslek Birliği; tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, kâğıt mendil ve peçetenin de içinde bulunduğu temel ihtiyaç maddelerine getirilen KDV indiriminin, kitap kâğıdına da uygulanmasını talep etti.

Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Mustafa Aksoy bir açıklama yaparak, kâğıt ithâlinde uygulanan kitap kağıdında %8, Bristol’de ise %18 olan KDV uygulamasının sıfırlanmasını istediklerini bildirdi.

Döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle zor günler geçiren yayıncılığın, desteklenecek sektörler arasında yer alması gerektiğini belirten Aksoy, “Kâğıt peçete, kâğıt mendil, tuvalet kağıdı ne kadar vazgeçilemez temel bir ihtiyaçsa, kitap kâğıdı da öyle. Çok uzun zamandır dile getirdiğimiz, ısrarla talep ettiğimiz kitap kâğıdında KDV’nin sıfırlanmasının tam zamanı olduğunu düşünüyor, konunun ivedilikle gündeme alınmasını istiyoruz.” dedi.