kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yazar Burhan Sönmez, Vaclav Havel Ödülü’ne lâyık görüldü

5 Ekim 2017

Yazar Burhan Sönmez, New York Bohemian National Hall’de düzenlenen bir törenle insan haklarına dikkat çeken Vaclav Havel Kütüphane Vakfı tarafından özgürlük temelindeki yaratıcı çalışmalara destek olarak verilen Vaclav Havel Ödülü‘nü aldı.

Sönmez, ödülünü The New York Review of Books‘un baş editörü Ian Buruma‘nın elinden aldı. Buruma, törende yaptığı konuşmada baskı altındaki toplumlarda hakikatin yok edilmeye çalışıldığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Siyahın siyah, beyazın beyaz olduğunu söyleme hakkı insanların elinden alınır. Ama yazarlar çıkıp gerçeği sahiplenir ve siyaha siyah, beyaza beyaz derler. Burhan Sönmez o yazarlardan biri.”

Aday gösterilirken Uluslararası Af ÖrgütüIndex on CensorshipUluslararası Pen, Vaclav Havel KütüphanesiWords Without Borders gibi kurumlardan görüş alınan Vaclav Havel Ödülü’nü 2016 yılında Myanmar’lı yazar, Arakanlı müslümanların sorunlarına dikkat çeken insan hakları aktivisti Ma Thida almıştı.