kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni bir çevrimiçi sanat platformu: MAS

12 Mart 2021

Galerici ve sanat danışmanı Sabiha Kurtulmuş, CNH Sanayi Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Albert Nahmiyas ve Marmara A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Moris Sabaner ile MAS adlı yeni bir çevrimiçi çağdaş sanat platformununu hayata geçirdi.

Türkiye’nin önemli çağdaş sanatçılarının güncel yapıtlarına yer veren MAS; sanat yapıtını ebatla sınırlandırarak izleyiciye sunuyor. MAS, dijital sanat platformları arasında, eser seçimi ve sunduğu imkânlarla fark yaratmayı hedefliyor.

MAS’ın kurucu ortaklarından Albert Nahmiyas, dijitalin sanatseverlere inceleme, araştırma ve kıyaslama fırsatı sunduğunu belirtiyor. Nahmiyas, “Günümüzün koşulları sadece sanatsal mekânları değil, aynı zamanda sanatçıyı da klasik iş yapma şeklinin dışına çıkararak çok yönlülüğe ve gerekli teknolojik donanıma sahip olmaya teşvik ediyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin gelişimi ve birçok sanatçı tarafından kullanılması dijital sanatın potansiyelini geliştirmekte oldukça etkili. Aslında amaç bir nevi sürdürülebilir bir sanat algısı oluşturmak. Biz sanat tutkumuzu, öngörülerimizi ve profesyonel yetkinliklerimizi bir araya getirerek MAS’ı hayata geçirdik. Bundan sonraki süreçte Türkiye çağdaş sanatının etkin isimlerinin küçük ebatlı güncel çalışmalarını aktif bir sanatsal platformda sanatseverlerle buluşturarak, bu alanda başarılarımızla sanatın mekândan bağımsız, daha geniş kitlelerle buluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.