kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni bir dijital çağdaş sanat platformu: monoco

15 Ağustos 2022

Selman Bilal tarafından kurulan ve blok zincir teknolojisini kullanarak sanatı ve sanatçı haklarını koruma ilkesiyle yola çıkan monoco, sanatçıları temsil eden sanat kurumları ve temsilcileri, bağımsız sanatçılar ve koleksiyonerler arasında güvenli bir köprü olmayı hedefliyor.

monoco, gelişmiş güvenlik araçlarıyla sanat eserinin dijital ortamdaki varlığını garanti altına alırken sürekli güncellenen alt yapısıyla her esere özel akıllı kontrat oluşturarak özgün bir çevrimiçi hizmet sağlıyor. Sanat profesyonelleri tarafından hayata geçirilen platform temelde üç ana hizmet sunuyor: dijital ve fiziksel sanat eserlerinin listelendiği “platform”, fiziksel ve dijital eserlerin özgünlük sertifikalarının dijital dönüşüm çözümü için oluşturulan “sertifikasyon” ve bunlardan ayrı olarak ziyaretçilerini hem blok zincir teknolojisi hem de çağdaş sanat gelişmeleri hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan “günlük” yer alıyor.