kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni bir dijital sanat platformu: “De Artium”

12 Ağustos 2020

Sanatçıları, küratörleri ve sanatseverleri aynı platformda bir araya getirerek dijital sanatın herkes tarafından ulaşılabilir olmasını sağlayacak bir girişim olarak yola çıkan De Artium açıldı.

Aylık abonelik modelleri ile erişilebilecek dijital sanat eserleri ev, ofis ve kamusal mekânlarda kolayca sergilenebilecek. Sanatseverler, girişimin ekosisteminde bulunan sanatçıların eserlerini, küratörlerin seçkileri ile yaşam alanlarına taşıyabilecek, farklı deneyimlerle mekânlarının ruhunu değiştirebilecek.

De Artium, yapay zeka yardımı ile oluşturulan algoritması sayesinde sanatçılara farklı çözünürlük seçenekleri sunacak. Bu algoritma aynı zamanda dijital sanatı koruma ve gelecek nesillere aktarılması için de arşivleme işlevi görecek.

Sanata ulaşmanın maliyet ve lojistik bariyerlerini minimuma indiren De Artium sayesinde sanatseverler, yerel ve uluslararası sanatçıların orijinal ve edisyonlu parçalarını, farklı kürasyonlar ve üyelik modelleri ile çok daha ulaşılabilir imkânlarla edinebilecek.