kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni bir dijital sanat platformu: Zarastro Art

17 Mayıs 2022

Yatırım bankacısı Haydar Can Taygun ve iç mimar Burcu Taygun tarafından Türkiye’den sanatçıları dünyaya tanıtmak hedefiyle Zarastro Art adlı bir dijital sanat ve NFT platformu kuruldu. Platform, yayın hayatına Ferhat Özgür, Nancy Atakan ve Kübra Cenk Uslu’nun işlerinden oluşan üç çevrimiçi sergiyle başladı.

Tüm dünyadan sanatsever ve koleksiyonerleri, sanatçılarla dijital ortamda bir araya getirerek yeni bir ekosistem yaratmaya çalışan Zarastro Art, niceliğe değil niteliğe önem veren, butik bir dijital sanat platformu olarak kurulan platform, sanatçı ve kariyerlerini tanıtmaya öncelik veriliyor.

Zarastro Art’ın ismi müzik dünyasının gelişimini yönlendiren Wolfgang Amadeus Mozart’ın operaları içinde en önemlisi olan Sihirli Flüt’ten geliyor. Operanın ana kahramanlarından Sarastro, hakikate, bilgeliğe ve mutluluğa ulaştıracak yolu gösteren önemli bir karakter. Zarastro Art, geniş kitleleri güncel sanatla buluşturmak, içinde yaşadığımız toplumu ve dünyayı doğru algılamamızı sağlamak amacıyla oluştu.

Zarastro Art, önümüzdeki dönemde çeşitli ülkelerden, farklı disiplinlerden sanatçıları kucaklayan, uluslararası alanda tanınan bir sanat platformuna dönüşmeyi amaçlıyor. Güncel sanatın tematik ve farklı medya anlamında tüm yönlerini kapsamak hedefiyle bütüncül bir yaklaşımla oluşturulan platformda hem fiziki hem de dijital olarak üretilen işler yer alıyor.

To Be Good and To Live, ünlü sanatçı Ferhat Özgür’ün kariyerinin son yirmi yılında farklı dönem ve şehirlerde çektiği on altı fotoğrafı, savaş ve pandemi arka planında zamanın ruhu çerçevesinde yeniden ele alıyor. Cultural Threads, Türkiye video sanatının en önemli isimlerinden Nancy Atakan’ın birbiriyle etkileşim halinde olan video seçkisiyle, toplumsal cinsiyet rollerinin baskıcı doğasını ve küreselleşen dünyanın kültür konusunda nasıl hak iddia etme gereği hissettiğini yansıtıyor. The Many Faces of Transcension ise NFT dünyasının tanınan ismi Kübra Cenk Uslu’nun insanlarla doğal dünya arasındaki bağlantının gelgitlerini araştıran yeni koleksiyonunu tanıtıyor.

Zarastro Art sergilerin yanı sıra güncel sanatı daha anlaşılır kılmak ve yaygınlaştırmak için içerik üretiyor. Sanat dünyasından makale ve bültenlerle, uluslararası sanatçılar ve işlerine, dünyanın çeşitli yerlerinden sanat akımlarına, sanat piyasasına, yeni teknolojilere yer veriyor ve sanat eserleriyle yaşama konularına ışık tutuyor.

Sanatçılarla oluşturulan iş birliğiyle, sanat piyasasında küresel anlamda görünürlük sağlamayı amaçlayan Zarastro Art, sanatın ve sanatçının hikâyesini daha iyi anlamak ve sanatla iç içe yaşamak isteyen sanatseverler ve koleksiyonerler için ilgi çekici bir dijital sanat platformu olmayı amaçlıyor.