kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni bir yayınevi: Amorf Kitap

9 Aralık 2021

15 yılı aşan yayıncılık hayatını büyük yayınevlerinde editör, yazar menajeri, yayın koordinatörü ve yazar koçu başlıklarıyla sürdüren Çiğdem Aldatmaz; edebiyat, psikanaliz, sanat ve aktüalite başlıklarıyla yayın yapacak Amorf Kitap adlı yayınevini kurdu.

Hikâyenin türleri ve biçimleri üzerine yeni bir düşünme alanı yaratmayı hedefleyerek yayın hayatına başlayan yayınevi; formsuz, hiçbir biçime tâbi olmayan anlamına gelen “amorf” kelimesinden ilham alarak bu anlayışı kitaplarına da yansıtmayı hedefliyor.

Yayınevinin kurucusu Çiğdem Aldatmaz, “On beş yıllık yayıncılık deneyimimle kitaplara duyduğum sevgiyi birleştirerek yarattığım Amorf Kitap’ta değerli ve özel fikirler içeren, merkezinde fikir olan kitaplar yayınlanacak. Sanat, edebiyat, psikanaliz ve aktüalite başlıklarıyla hikâyenin çeşitli formlarını işleyecek, kimi zaman da yepyeni formlar oluşturacağız. Bunun yanında okurlar kapaklarımızda değerli sanatçıların işlerini görebilecek. Logo kullanımını yurt dışındaki tasarım biçimlerinden aldık. Aynı zamanda yazar adaylarına yol gösteren yayın danışmanlığı hizmetiyle fikirden kurguya ve kitap raflarına uzanan yolculukta onlarla birlikte yürüyeceğiz. Yazar koçluğu, derin editörlük ve proje editörlüğü hizmetlerimiz ise devam edecek.” şeklinde görüşlerini paylaştı.

Yayınevi, ilk kitabını yılın son ayında yayımladı. Sanat gazetecisi Menekşe Gülben’in Yalnızlık Bakanlığı isimli öykü kitabı, kolektif bir çağrıda bulunarak okuru yalnızlık biçimleri üzerine düşünmeye davet ediyor. Kitabın kapağında değerli sanatçı Gülsün Karamustafa’nın “Çifte Hakikat” isimli enstalasyonu yer alıyor.