kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni Film Fonu, Los Angeles’ta bir panel düzenliyor

28 Eylül 2016

Yeni Film Fonu, Los Angeles‘ta International Documentary Association (IDA) tarafından düzenlenen belgesel konferansı “Getting Real” kapsamında 28 Eylül 2016 tarihinde “Killing the Chicken to Scare the Monkey: Filmmaking in the Time of Censorship” başlıklı bir panel düzenliyor. Panel, global düzeyde sansür ve oto-sansürün belgesel film üretimi üzerindeki etkisine odaklanıyor.

Küratörlüğünü Yeni Film Fonu koordinatörü Zeynep Güzel’in üstlendiği panele Mavi Kimlik filminin yönetmeni Burcu Melekoğlu, Hooligan Sparrow filminin yönetmen Nanfu Kang ve Look of Silence belgeselinin yapımcısı Signe Byrge Sørensen katılacak.

Film yapımcıları uzun yıllardan beri sansür konusu ile mücadele veriyor. Ancak son yıllarda bazı ülkelerde ifade özgürlüğü üzerindeki baskı daha da artıyor, bu ülkelerin muhafazar yapısı sektörü etkiliyor. Bu panel kapsamında da sansür tehlikesi altında belgesel yapımının politik ve yaratıcı zorlukları incelenecek. Ayrıca Çin, Türkiye ve Endonezya’daki belgeselcilerin, muhafazakar ve baskıcı koşullar altında üretim ve dağıtım süreçlerini nasıl yürüttükleri de panel kapsamında ele alınacak.

Anadolu Kültür ve !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali ortaklığıyla
Yeni Film Fonu
, senede iki kez açtığı çağrıyla, biçim ve içerikte yenilikçi filmleri ve farklı üretim biçimlerini geliştirme, prodüksiyon ya da post-prodüksiyon aşamalarında değerlendirip desteklemeyi amaçlıyor.