kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni Metin Atölyeleri dijital eğitim modeliyle YeniPerform’da

5 Ocak 2021

GalataPerform, Yeni Metin Projesi kapsamında dijital eğitim modeliyle Türkiye’den ve yurt dışından oyun yazarları, yönetmenler ve eğitmenlerin katılımıyla 6 ay sürecek atölyeler düzenliyor. 27 Ocak 2021 tarihinde başlayacak atölyelere 8 Ocak 2021 tarihine kadar indirimli olarak erken kayıt yapılabilir.

Hibrit yöntemle düzenlenecek Oyun Yazarlığı, Yönetmenlik ve Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı atölyelerine ek olarak bu yıl ilk defa Oyun Yazarlığı Masası atölyesi düzenleniyor. 27 Ocak 2021 itibariyle başlayacak atölyeler 6 ay devam edecek. Katılımcılar GalataPerform’un ana eğitmen kadrosunun yanında yurt dışından ve Türkiye’den oyun yazarları, yönetmenler ve eğitmenlerin katılımıyla, oyun yazarlığı, yönetmenlik ve tasarım alanlarında teori ve pratiğin harmanlandığı bir eğitim alacaklar. Eğitimler Eğitim Seti, Çevrimiçi Dersler, Danışmanına Sor, Kamp ve Festival olarak  beş aşamadan oluşuyor.

Beş aşamanın ilki olan Eğitim Seti kapsamında atölye katılımcıları YeniPerform üzerinden bir eğitim setine ulaşacaklar. Bu eğitim setinin içerisinde eğitim videoları, e-kitap olarak hazırlanan Yeni Metin Oyun Yazarlığı 101 kitabı ve proje kapsamında yazılan ve çevrilen oyun metinlerinden 20 kitaplık bir seçki sunulacak.

Atölyenin ikinci aşamasında katılımcılar haftada bir gün, Yeni Metin Atölyeleri’nin ana kadrosunda yer alan Yeşim Özsoy, Ozan Ömer Akgül ve Ferdi Çetin yürütücülüğünde çevrimiçi atölyelere katılacaklar. Ayrıca 2021 sezonunda Norveç, İspanya, Fransa, Romanya ve İsveç gibi ülkelerden misafir eğitmenler de atölye programına dâhil olacaklar. Ayrıca Türkiye’den misafir yazar ve yönetmenler de program kapsamında eğitim verecek.

Atölye sürecinin üçüncü aşamasında ilk üç ayın sonuna gelindiğinde Yeni Metin Festivali 10’un teması ilân edilecek ve GalataPerform eğitmen kadrosunda yer alan isimlerle Danışmanına Sor süreci başlayacak. Katılımcılar bu aşamada derslere devam ederken eğitmenlerden oyunlarını ve projelerini geliştirmeleri için danışmanlık almaya başlayacak.

Atölyenin dördüncü aşamasında tüm katılımcılar 2021 Temmuz ayında şehir dışında 10 günlük yüz yüze bir eğitim kampına girecekler. Bu yıl ilk defa gerçekleşecek bu kamp sürecinde katılımcılar geliştirdikleri oyun metinlerini ve projelerini, alacakları geri bildirimler doğrultusunda geliştirme fırsatı bulacak. Ortaya çıkarılacak projeler bir seçki hâlinde atölyenin son aşaması olan Yeni Metin Festivali 10 için hazırlanacak.