kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni Metin Festivali başlıyor

2 Kasım 2021

GalataPerform’un oyun yazarlığı alanında gerçekleştirdiği Yeni Metin Festivali, bu yıl 10. kez 1 – 28 Kasım 2021 tarihleri arasında ‘Nefes’ temasıyla düzenleniyor.

Yeni Metin Festivali 10, bu yıl Saint Benoit Silüet Sahnesi, BAU Konservatuar Pera Sahnesi, BeReZe Gösteri Evi, Bahçe Galata, Arter ve yeniperform.com‘da hibrit bir yapıyla, hem fiziksel alanda hem de dijitalde seyircisini ağırlayacak.

Festivalin bu yılki teması ‘Nefes’ olarak belirlendi. Nefes, bir tema olarak Yeni Metin Atölyeleri’nin tüm sınıflarında işlendi. Atölyelerde bu tema altında yazılan yedi yeni oyun, okuma tiyatrosu olarak Yeni Metin Festivali 10’da seyirciyle buluşacak. Ayrıca atölyelerden çıkan bir Yeni Yazarlar Masası bir de Yönetmenlik Projesi yeni yazar ve yönetmenleri seyirciyle buluşturacak.

2019’dan itibaren İstanbul Tiyatro Festivali ve Yeni Metin Festivali işbirliğiyle, Yeni Metin Atölyeleri’nde yazılmış bir oyuna “Senenin Oyunu” ödülü verilmeye başlandı. Bu yılın ödülü Çiçek Kalkışması adlı oyunu için Sevcan Batı’ya, Saint Benoit Silüet Sahnesi’nde gerçekleşecek olan okuma tiyatrosunun ardından verilecek.

Bu yıl hem dijital hem de fiziksel olarak gerçekleşecek festivalin yurt dışı konukları arasında Norveç Büyükelçiliği’nin desteğiyle Cecilie Loveleid, Cervantes Enstitüsü desteğiyle Joan Yago, İstanbul Tiyatro Festivali ve Hollanda Sahne Sanatları Fonu işbirliği ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin Hollanda Seçkisi bölümünde misafir edilen Magne van den Berg, Bahçeşehir Üniversitesi desteğiyle Yeton Neziray gibi oyun yazarları ve yönetmenler program kapsamında oyun okuması, atölye, söyleşi ve panelleriyle yer alıyor.