kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni Metin Oyun Yazarlığı Atölyesi için başvurular başladı

31 Ağustos 2021

Yeni Metin Projesi kapsamında 2012’den bu yana düzenli olarak gerçekleşen ve bu yıl 11.’si düzenlenecek olan Oyun Yazarlığı Atölyesi bu sezon 16 Ekim 2021 – 14 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek. Katılımcılar, 7 ay devam edecek atölye kapsamında kendi oyunlarını yazarak çağdaş oyun yazarlığı alanında yapı ve içerik bakımından kendilerini geliştirme fırsatı bulacak. Atölye, oyun yazarlığına ilgi duyan tüm yazar adaylarının katılımına açıktır.

Oyun Yazarlığı Atölyesi, fiziksel ve dijital toplantılar olmak üzere hibrit yöntemle gerçekleşecek. Dersler ağırlıklı olarak çevrimiçi gerçekleşecek, atölye bitiminde katılımcıları ve eğitmenleri bir araya getiren bir kamp düzenlenecek. Çevrimiçi derslere ek olarak atölye katılımcılarına eğitim videoları ve oyun metinlerinden oluşan dijital eğitim seti verilecek. 3 ayın sonuna gelindiğinde birebir danışmanlık süreci başlayacak. Katılımcılar bu süreçte uzman eğitmenlerden danışmanlık alarak oyunlarını yazmaya başlayacak.


Atölyeler, belirlenen tarihler arasında Çarşamba ve Cumartesi olmak üzere haftada 2 gün 2’şer saat olarak gerçekleşecek. Atölyeye erken kayıt olarak %15 indirimli ödeme avantajından yararlanılabilir. Erken kayıt için son tarih 15 Eylül Çarşamba.
Atölyede burslu olarak yer almak isteyen katılımcılar 30 Ekim Cumartesi‘ne kadar yazdıkları 5 sayfalık bir kurmaca metni özgeçmişleri ile birlikte yenimetin@galataperform.com adresine gönderebilir.

Oyun Yazarlığı Atölyesi’nde Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin, Ozan Ömer Akgül ve Ahmet Sami Özbudak düzenli olarak eğitim verecek. Bu eğitmen kadrosuna ek olarak Türkiye’den konuk oyun yazarları, dramaturglar ve teorisyenler atölyede eğitim verecek. Ayrıca program başlangıcında Hollanda, İspanya, İsveç, Norveç ve Arnavutluk‘tan oyun yazarları, giriş seviyesinde yazarlık eğitimi verecek. Programın ilerleyen döneminde ise Fransa, Romanya, Portekiz, Macaristan ve İtalya‘dan oyun yazarları, ustalık sınıfı Oyun Yazarlığı Atölyesi yapacak.