kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni SFMOMA Binası, 14 Mayıs’ta açılıyor

9 Mayıs 2016

Genişletilmiş yeni SFMOMA (San Francisco Museum of Modern Art), 14 Mayıs tarihinde açılıyor. Snøhetta tarafından tasarlanan 235.000 metrekarelik yeni bina, ülkenin en büyük çağdaş sanat alanı olma özelliğini taşıyor. Yeni müze içerisinde performans sanatları için de geniş bir alan ayrıldı. Ayrıca dış mekanda yeni eğitim alanları, kafeler ve kamuya açık toplanma alanları da yer alıyor.

“Sürdürebilirlik” prensibiyle tasarlanan müze, ısı ve termal enerjiye duyarlı sistemiyle birlikte enerji ve su kullanımını ve atıkları %20 oranında azaltmayı hedefliyor.

1995 yılına Mario Botta tarafından yapılan ilk binaya ek olarak inşa edilen 10 katlı bina, 305 milyon dolarlık bir yatırım ile müze alanını iki katına çıkarmış oldu. Yeni bina içerisinde Fisher Koleksiyonu için geniş bir alan ayrılacak; koleksiyon dahilinde Alexander Calder, Sol LeWitt, Gerhard Richter, Cy Twombly ve Chuck Close gibi önemli isimler yer alıyor.

Yeni SFMOMA binasına ilk olarak sanatçı Richard Serra’nın işi yerleştirildi. Mart 2015’te yerleştirilmesi başlanan Sequence (Sekans) adlı eser, 12 ayrı parçadan oluşuyor.

12 Mayıs günü ise SFMOMA’nın sembolik hale gelen fon balosu yeniden düzenlenecek. Şehrin önde gelen şeflerinin yemeklerinin tadılabileceği gecede, Mark Bradford’un yeni tablosu açık arttırma usulü ile satışa sunulacak.