kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni Tate Modern binası “Switch House” açıldı

22 Haziran 2016

Londra’da bulunan Tate Modern Müzesi‘nin, Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan yeni binası 17 Haziran Cuma günü açıldı. 64.5 metre uzunluğundaki yeni bina, Tate’nin sergi kapasitesini %60 oranında arttıracak. “Switch House” olarak adlandırılan yeni binanın yer altında da alternatif sergi alanları bulunuyor. Yeni bina ayrıca ziyaretçilere panoramik Londra manzarası imkanı sunuyor.

Eskiden enerji istasyonu olarak kullanılan tuğla binayı restore eden Herzog & de Meuron, binanın orijinal haline uygun olarak dış cepheyi tuğla kullanarak inşa etti. 10 katlı binanın altında 3 adet eski yağ tankeri bulunuyor, tankerler alternatif performans alanları olarak kullanılacak.

Ancak açılış günü Tate Modern, 200’ü aşkın kişinin protestosu ile karşılaştı. Göstericiler, Kübalı sanatçı Ana Mendieta’nın eserlerinin sergi dışı bırakılmasına; onun yerine Mendieta’nın eski eşi ve cinayeti ile suçlanan Carl Andre’nin eserlerinin sergilenmesine tepki gösterdi. “WHEREISANAMENDIETA” (Ana Mendieta nerede) sloganı çerçevesinde birleşen göstericiler, Andre’nin eserlerinin kaldırılmasına ve sergide Mendieta’ya ver verilmesini talep ediyor.

Kübalı sanatçı Mendieta, 1985 yılında oturduğu evin balkonundan düşerek hayatını kaybetmişti. Carl Andre ise Mendieta’yı kasıtlı olarak öldürmekten yargılanmıştı, ancak savcı tarafından suçlu bulunmamıştı.