kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali bu yıl çevrimiçi

28 Ocak 2021

Arter tarafından düzenlenen, yeni müzik alanında üretim yapan belli başlı müzisyenleri ve bestecileri bir araya getiren Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin ikinci edisyonu, 26 – 28 Şubat 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Sanat yönetmenliğini Matthias Osterwold’un üstlendiği festival; çevrimiçi paneller, film gösterimleri, atölyeler ve performanslarla dinleyicilere ve araştırmacılara üç günlük yoğun ve etkileşimli bir deneyim sunacak.

Festivalin ilk günü, yeni müziğin dünyada ve Türkiye’de gelişimine, kavramsal temellerine ve bir müzik türü olarak evrimine odaklanacak. Yeni müziğin avangard içindeki konumunu keşfe çıkan filmlerin çevrimiçi gösterimlerinin de yer alacağı açılış günü, hem bu türün sıkı takipçileri hem de yeni tanışan dinleyiciler için ayrıntılı bir çerçeve sağlayacak. Festivalin ikinci günü ise odağına farklı kuşaklardan bestecilerin yaratım süreçlerini alacak. Yeni müziğin geleneği ve geleceği üzerine çevrimiçi panellerle başlaması planlanan gün, bu alanda üretim yapan müzisyenlerin bir dizi kısa performansıyla devam edecek. Festivalin üçüncü ve son gününde, katılımcıların yeni müziğin üretim süreçlerini deneyimleyebileceği çevrimiçi atölyelere ve yeni müzikle teknoloji arasındaki girift ilişkiyi bu alandaki kısa belgesel filmler üzerinden tartışacak bir panele yer verilecek.