kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yusuf Sevinçli iki sergi ile Paris’te

17 Aralık 2018

Yusuf Sevinçli‘nin yeni sergisi “Oculus“, 30 Kasım 2018 – 12 Ocak 2019 tarihleri arasında Galerie Les Filles Du Calvaire Paris’te gerçekleşiyor. Oculus, Yusuf Sevinçli’nin Galerie Les Filles du Calvaire’de açtığı ikinci solo sergisidir.

Yusuf Sevinçli ‘nin katıldığı diğer bir sergi ise “Paris’i Fotoğraflamak “Şehre Yeni Bakışlar, Hotel De Ville Paris‘te yer alıyorParis’i Fotoğraflamak sergisi, başkentin yeni yüzlerini on altı çağdaş fotoğraf sanatçısının bakışıyla deşifre eder. Sergi, 5 Kasım 2018 – 5 Ocak 2019 tarihleri arasında Hôtel de Ville’de izleyiciler ile buluşuyor.

Sevinçli’yi Fransız sanat severlere tanıtan 2013 yılındaki Post sergisinden bu yana beş yıl geçmiş, bu sürede Sevinçli, dünyanın neresinde olursa olsun aynı siyah ışığın izini sürmekten vazgeçmemiştir.

Bir araya getirildiğinde, 46 karelik bir günlükten çok, daima hareket halindeki bir otoportre gibidir. Sevinçli’nin işleri kolaylıkla onları üreten hareket ile karıştırılabilir. Geçtiğimiz beş yıl içinde değişen de bu olmuştur: seyahatleri hiç olmadığı kadar artmışken, yolculuğu iki türlü bir birlikte yaşamaya koşullanmıştır. Bunların ilki, tekrar eden gökyüzünde uçan kuşlar imgesiyle; bilinçli karışıklık, kaos etkisi, duygu dalgalanmalarıdır. İkinci algı ise karşılaşılan ya da fotoğraflanacak imge ile çarpışarak ondan cevap almak ümidindeki bakıştır. Yoğun izlenmeyi kesinlikle hak eden bu cevap, mimarların okülüse verdiği anlamı izleyene hatırlatır: ardını görmemizi sağlayan, duvardaki o delik.

Yeni jenerasyon fotoğrafçılar ‘Işıklar Şehri’ ve onun dönüşümünü nasıl gözlemliyor? Hôtel de Ville’deki serginin çıkış noktasını bu soru oluşturuyor. Paris’i Fotoğraflamak izleyiciyi Fransız ve yabancı on altı sanatçının gözlerinden şehri keşfetmeye; portreler, manzaralar ve anıtlar üzerinden Paris’i dolaşmaya davet ediyor.