kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Zeki Müren Hattı, bir dijital belgesel olarak geri dönüyor

16 Aralık 2021

Beyza Boyacıoğlu ve Jeff Soyk tarafından, arayanların Türkiye’nin sıra dışı yıldızı Zeki Müren’e mesajlar bıraktığı ve onunla ilgili duygularını ve anılarını paylaştıkları bir telefon hattı olarak 2015 yılında hayata geçirilen Zeki Müren Hattı; telesekreter hattına bırakılan anonim mesajları bir dijital belgesele dönüştürüyor.

90’ların 900l’ü hat furyasına referans ile oluşan bu katılımcı proje, kısa sürede viral bir fenomen oldu. Telefon hattının aktif olduğu birkaç aylık süre içerisinde, Zeki Müren Hattı’na, Müren’e ve onun zamanının Türkiye’sine duyulan nostaljiyle bezeli yüzlerce mesaj bırakıldı. Zeki Müren Hattı aynı zamanda Haziran 2015’te başlayan çalkantılı dönemin işitsel ve duygusal arşivi olma özelliği de gösteriyor. Aralık 2021’de kamuya açılan Zeki Müren Hattı dijital belgeseli, hatta bırakılan mesajlar ile Müren’in arşivlerinden bir seçki sunuyor.

İstanbul ve Brooklyn arasında gidip gelen bir belgesel yönetmeni ve kurgucu olan Beyza Boyacıoğlu’nun projeleri ve filmleri, MoMA, International Documentary Festival Amsterdam, Montreal International Documentary Festival, MoMA PS1, Creative Time Summit, Barbican Centre, UnionDocs, Maysles Cinema, Morelia International Film Festival, !f Istanbul, Documentarist gibi birçok festival ve müzede gösterildi ve MIT, PBS, BBC, VICE Media ve Harvard Üniversitesi gibi kurumlarda çalıştı.

Jeff Soyk; yaratıcı sanat yönetmenliği, kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı, yazılım geliştirme, animasyon ve film/video alanlarında deneyimli bir medya sanatçısıdır. Projeleri arasında Hollow (2013 Peabody ödülü ve 2014 Haber & Belgesel EMMY adayı) ve PBS Frontline yapımı Inheritance (2016 Haber & Belgesel EMMY ile Peabody-Facebook Ödülü) vardır.