kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Zer” Edinburgh Film Festivali’nde

20 Haziran 2017

Bu yıl 70.‘si 21 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek, Edinburgh Film Festivali’nde Türkiye’yi Kazım Öz’ün son filmi “Zer” temsil edecek.

Prömiyerini 36. İstanbul Film Festivali’nde yapan “Zer” Türkiye’de vizyona girdikten sonra uluslararası arenada festival yolculuğuna devam ediyor. “Zer” bu yıl 70.’si gerçekleştirilecek, dünyanın en eski film festivallerinden Edinburgh Film Festivali’ne de Türkiye’den seçilen tek yapım oldu.

Bahoz (Fırtına), Demsala Dawî: Şewaxan (Son Mevsim: Şavaklar), He Bu Tune Bu (Bir Varmış Bir Yokmuş) ve Cinara Sipî (Beyaz Çınar) gibi bol ödüllü kurmaca ve belgesel filmleriyle tanınan Kazım Öz’ün son filmi, Edinburgh Film Festivali’nde Avrupa sinemasının önde gelen örneklerinin yer aldığı “Avrupa Perspektifleri” bölümünde gösterilecek. Dünyaca ünlü birçok yönetmenin filmiyle aynı bölümde yer alan “Zer,” 22 Haziran Perşembe akşamı 20:50’de İskoçya’nın en önemli film festivalinde seyircilerin karşısına çıkacak. Türkiye’de maruz kaldığı sansür uygulaması sonucunda kamuoyunda ciddi tartışmalara da yol açan ve hala vizyonda olan “Zer,” dünya festivallerinden ilgi görmeye devam ediyor.

Başrollerini Nik Xhelilaj, Güler Ökten ve Levent Özdilek’in paylaştığı “Zer” filminde, kanser tedavisi için New York’a getirilen babaannesi Zarife ile bu süreçte daha da yakınlaşan genç müzisyen Jan’ın, babaannesinin kendisine söylediği bir şarkının peşinden köklerine ve bastırılmış toplumsal travmaların izine doğru çıktığı yolculuğun hikâyesi anlatılıyor.