kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Zeynep Dağlı SAHA desteğiyle DLECTRICITY’de yer aldı

18 Ekim 2017

Bu yıl 22–23 Eylül 2017 tarihlerinde Detroit’te düzenlenen, sanat ve ışık üzerine bir sergi olan DLECTRICITY Türkiye’den Zeynep Dağlı‘yı ağırladı. Sergiye davet edilen sanatçı Zeynep Dağlı’nın “Negotiation between Madness & Sanity” adlı yeni eserinin üretimine SAHA destek verdi.

Zeynep Dağlı, çığlık atmanın iyileştirici gücünü keşfetmek için, insanları çığlık atarken kaydeden iş birliğine dayalı bir proje gerçekleştirdi. DLECTRICITY, katılımcıların bu katartik sürecinin videoya alındığı bir Çığlık Çadırı’na ev sahipliği yaptı. Katılımcıların çığlıkları, sanatçının dünyanın farklı yerlerinde kaydettiği çığlıklardan oluşturduğu devam eden dokümantasyonunun bir parçası haline geldi. Zeynep Dağlı’nın bu süreçlerin sonucu niteliğindeki “Negotiation between Madness & Sanity” adlı projesi, en ilkel ve acil olanı ortaya çıkaran kolektif bir deney. Sanatçının multimedya enstalasyonu, kamuoyunu toplumsal ve kişisel bir işlev olarak ‘çığlık atma’yı keşfetmeye davet ederken, meditasyona yönelik ve tedavi edici bu aciliyetin yaratıcı ve pozitif yönleriyle bir diyalog kurmasını ve iş birliğine teşvik etmesini amaçlıyor.