kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Zeytinburnu Kültür Sanat’tan Kültür Sanat Yıllığı

11 Kasım 2022

Zeytinburnu Kültür Sanat, bir zamanlar yayıncılık dünyasında kendine çokça yer bulan ‘yıllık yayıncılığı’ geleneğini yaşatmaya devam eden, Türkiye’deki kültür-sanat olaylarının derlendiği ZKS Kültür Sanat Yıllığı‘nı okuyucuyla buluşturdu. ZKS Kültür Sanat Yıllığı’nın üçüncü sayısı 43 akademisyen, sanatçı, yazar, şair, gazeteci ve eleştirmeni bir araya getiriyor.

Türkiye’deki kültür-sanat olaylarını yeni bir biçimde ve derli toplu bir hâlde okurlara sunan ZKS Kültür Sanat Yıllığı, kültür alanını meydana getiren tüm kolların her birinde yılın bilançosunu kuşbakışı da olsa görmeyi mümkün kılan bir yaklaşım sunuyor. ZKS Kültür Sanat Yıllığı, Zeytinburnu Kültür Sanat’taki etkinliklerin krono­lojik dökümü ile Türkiye’deki önemli gelişmelerden bir kısmını derleyip bir araya getirirken, bunun yanında her zamanki gibi yıl içindeki gelişmeleri perspektif, yorum ve portre yazılarıyla kısa da olsa masaya yatırıyor.

Köklerimizden geleceğe uzanan özgün bir kültür politikası yaklaşımıyla 2021 Haziran’ı ile 2022’nin Mayıs ayı sonuna kadar pek çok olaya yer vererek kül­tür dünyamızı anlamak için çok değerli kılavuzu ortaya koyuyor. ZKS Kültür Sanat Yıllığı’nda kültür tarihi, göçmenlik, çocuk edebiyatı, kayıp notların peşindeki kâşifler, eleştirideki yeni yönelimler, ekoloji kültüründeki dönüşüm, dijital yayıncılık, kaybolan kitapçılar, kültürel diplomasi, kültüre erişim, arkeoloji, karikatürün siyaseti, kitap ekleri, edebiyat eğitimi, kültürel miras, Atatürk Kültür Merkezi, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı, dizi ve sinema sektöründeki eski ve yeni uyarlamalar, Türkiye seyircisinin eğilimleri, çağdaş sanat, dergiciliğin yeni mecraları, Türkiye sineması tarihi ve eleştirisi, tarih dergiciliğinin meseleleri, sergiler, biyografik filmler, kütüphaneler, okuma kültürü, dergilerin ahvali, İstanbul Mushafı, İslam felsefesi klasiklerindeki çeviri sorunları, gelecek öngörüleri, düşünceye, felsefeye, müziğe, edebiyata, tiyatroya, resme, yayıncılığa ve karikatüre adanmış hayatlara dair birçok kültürel olayların bir yıllık bilançosu sunuluyor.