kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Zorlu PSM, 10. yılını kutluyor

15 Eylül 2022

Zorlu PSM, bu yıl konser, müzikal, gösteri ve tiyatro oyunlarına yenilerini ekleyerek yeni sezonda 700’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapmayı plânlıyor ve 10. yaşını kutluyor.

Zorlu PSM, 10. yılında PSM’nin sanatseverlerle kurduğu bağı daha da güçlendirecek Üyelik Programı‘nı başlatıyor. Zorlu PSM, bu üyelik programıyla üç farklı kategoride oluşturulan üyelik kartlarının satışını gerçekleştirerek kültür-sanat alanını takip eden ve gelişmesine önem veren kişilerin bir araya gelmesini ve onlara özel fırsatlar sunmayı amaçlıyor. Ayrıca kurum, 10 yıllık birikiminden yola çıkarak, bu yıl herkesi sanatla yakınlaştırmayı amaçlayan, ulaşabildiği her kesime muhakkak faydası olacağına inandığı bir sosyal fayda projesinin de ilk adımını atıyor. Zorlu PSM, insanların hayatlarında sanata daha fazla yer açmalarını sağlamak için İstanbul’da dezavantajlı bölgelerde yaşayan hayatında hiç konsere ya da tiyatroya gidememiş yetişkinleri ve çocukları, alanında uzman STK’lar SosyalBen ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın ortaklığında “İlk Konserim, İlk Tiyatrom PSM’de” projesiyle PSM’deki konser ve tiyatro etkinliklerinde ağırlamaya hazırlanıyor.

Uluslararası müzik sahnesinin büyük grupları ve müzisyenleri Zorlu PSM sahnelerinde dinleyicileriyle buluşacak. Indie folk pop türünün en büyük gruplarından Kings of Convenience, caz müziğinin yenilikçi ve Türkiye’de de çok sevilen grubu Snarky Puppy, daha önce sahnemizde ağırlayacağımız ancak pandemi sebebiyle ertelenen, bu yıl 40. yılını kutlayan İngiliz rock efsanesi New Model Army ve 21. yüzyılın en önemli caz piyanistlerinden Hiromi ve Brit-rock’un efsanevi grubu, Travis sezon açılış konserinin ardından PSM sahnelerinde dinleyicisiyle buluşacak.

Dünya çapındaki sesleri ve yerli sanatçıları bir araya getiren MIX Festival, bu yıl 6. kez 7-8 Ekim’de gerçekleşecek. Indie pop’tan rap müziğe geniş yelpazede müziğe doyacağımız festivalde; Men I Trust, Ceza, 3pillie, Bangoverz, Can Güngör, Futuro Pelo, Geeva Flava, Gülinler, Hedonutopia, Hünkar, Kardelen, Kit Sebastian, Klor, MFY b2b Ali Özel, Opus Kink, Second, Seda Erciyes & Tuğçe Şenoğul, The Away Days, The Ringo Jets, Thomas Guerlet ve çok daha fazlası 2 gün boyunca Zorlu PSM’yi müziğin başkenti yapacak.

Her yıl büyük ilgi gören ve dünyanın en prestijli elektronik müzik festivali olarak bugüne dek binlerce müzikseveri ağırlayarak müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi birleştiren Sónar Istanbul, yedinci edisyonunda Zorlu PSM’nin 10. Sezonuna özel olarak üç güne yayılacak ve her yıl olduğu gibi binlerce müzikseveri biraraya getirecek.

İlk kez 9. sezonda gerçekleşerek katılımcılardan büyük ilgi gören ve dünya starlarını peşpeşe müzikseverlerle buluşturarak Placebo ve Arctic Monkeys gibi dev isimlerin ağırlandığı PSM Loves Summer serisi, 2023 yazında da sürpriz isimleri ağırlamaya devam edecek.

Geçtiğimiz yıl Londra Caz Festivali iş birliği ile Londra caz sahnesinin sevilen isimlerini ağırlayan Zorlu PSM, bu yıl da LCF ile yeni bir iş birliği yapıyor ve British Council’ın da desteğiyle Air Anatolia isimli yepyeni projesini hayata geçiriyor. Air Anatolia projesi: bugün dünya çapında dinlenen Anadolu rock müzisyenlerini ve güncel Türkçe müziğin sevilen isimlerini İngiliz müzisyenleri ile bir araya getiriyor. Bu proje iki ülke arasındaki kültürel etkileşimi pekiştirecek yeni bir adım niteliğinde. Anadolu rock’ın efsane grubu Moğollar’dan Cahit Berkay ve Taner Öngür, güncel Türkçe müziğin en sevilen isimlerinden Melike Şahin, ModeXL grubundan VEYasin, Islandman olarak tanıdığımız Tolga Böyük, İngiltere’nin ünlü bestecilerinden Al MacSween’le (Maisha, Kefaya) Yazz Ahmed, Thodoris Ziarkas, Tamar Osborn, Derya Yıldırım, Tolgahan Çoğulu, Murat Ertel, Eralp Güven, Ahmet Güvenç, Jake Long, Chelsea Carmichael, Erdem Baser, Ekin Eti ve Muhlis Berberoğlu hem İstanbul’da hem de Londra’da proje kapsamında sahne alacaklar.

Geçtiğimiz yıl tiyatro alanının sürdürülebilirliği için yeni prensiplerle yola koyularak özellikle yerli yazarların yeni eserlerine yer vermek için çalışmaya başlayan Zorlu PSM, bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. Geçtiğimiz sezon ilk kez Zorlu PSM Prodüksiyon’un kendi yapımı olarak seyirciyle buluşan, Ahmet Sami Özbudak’ın kaleme aldığı, Lerzan Pamir’in yönettiği, Elçin Sangu, Ali Seçkin Alıcı, Elif Ürse, Kerem Arslanoğlu ve Ersin Arıcı’nın yer aldığı Şehirde Kimse Yokken, Öner Erkan ve Ece Dizdar’ın yer aldığı, Kayhan Berkin’in, Ingmar Bergman’ın kült filminden uyarladığı ve yönettiği Evlilikten Sahneler, Zorlu PSM’nin Ortak Yapım kapsamında yapımını üstlendiği, Evrim Doğan ile Umut Kurt’un yer aldığı, Mark Levitas’ın yönetmenliğini üstlendiği ve Yeşim Özsoy’un kaleme aldığı Kum Zambakları oyunlarının ardından bu yıl Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleme aldığı Kibrit’in Ucunda oyununu başarılı oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun performansıyla sahnede olacak. Öte yandan çok değerli bir iş birliği olarak; İKSV’nin 50. yılı ve PSM’nin 10. yılı kapsamında Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği ve Serkan Keskin’i baş rolde izleyeceğimiz Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nden uyarlanan oyun, İKSV ve İD İletişimin ortaklığında hayata geçirilecek. Bir diğer önemli bir iş birliği olan 2004’ten bu yana İngiltere Ulusal TiyatrosuRoyal Shakespeare Company ve Shakespeare’s Globe‘da tiyatro yapımları sahneye koyan, PSM Atölye eğitmenleri arasında da yer alan, ödüllü İngiliz yönetmen Blanche McIntyre Zorlu PSM için, dünya klasiklerinden biri olan Vişne Bahçesi oyununu sahneye koyacak.

2018 yılında “Kuğu Gölü” ile temsillerini gerçekleştiren Monte Carlo Balesi, bu kez efsanevi Romeo ve Juliet hikayesi ile Zorlu PSM’de olacak. Dünyaca ünlü Alman soprano Diana Damrau ve muhteşem Fransız bas bariton Nicolas Testé, Bilkent Senfoni eşliğinde Bellini, Donizetti, Rossini, Verdi’den oluşan bir repertuvarla Royal Affairs: Kings and Queens of Opera adlı gösterisiyle sanatseverlerle buluşacak. Geçmiş sezonlarda 32 gün kapalı gişe oynayan efsanevi Notre Dame de Paris müzikali, bir kez daha orijinal dili Fransızca olarak Mayıs ayında Turkcell Sahnesi’nde 21 performans sergileyecek. Öte yandan, BKM ve ID İletişim ile yapımı üstlenilen Alice Müzikali, Kasım’dan itibaren Zorlu PSM’de gösterimlerine devam edecek.

Büyük Ev Ablukada, Sıla, Sertab Erener, Melike Şahin, Gökhan Türkmen, Teoman gibi sevilen yerli yıldızlar 10. Sezonda Zorlu PSM’de sevenleriyle buluşmaya hazırlanırken Zorlu PSM’nin daima desteklediği ve sahnelerini açtığı Güneş, Dolu Kadehi Ters Tut, Sedef Sebüktekin, Mert Demir, Second gibi başarılı alternatif müzisyen ve gruplar da yine müzikseverlerle buluşacak. Bu yıl müzik dünyasına yön veren isimlere hak ettikleri değeri verecek nostaljik projeleri de hayata geçirmeyi planlayan Zorlu PSM, müzik tarihine damga vurmuş olan, Atlantic Records’un sahibi Ahmet Ertegün’ü 100. yaş gününe özel bir projeyle anacak. Diğer yandan sanat güneşimiz Zeki Müren’i anacağı özel bir projeyi de hayata geçirmeye hazırlanan Zorlu PSM, yerli halk müziğinin de programında daha sık yer alması fikriyle Şevval Sam, Fuat Saka ve Niyazi Koyuncu gibi Karadeniz müziği denince akla gelen sevilen müzisyenler ile Hey Gidi Karadeniz projesini hayata geçirecek.

Touche, bu yıl Demet Sağıroğlu, Ferit Odman, Duygu Soylu, Fikri Karayel, Selen Beytekin, Kerem Görsev, Ozan Musluoğlu, TuzBiber Stand Up ve Bar Psikoloğu gibi isimlerle pek çok değerli müzisyenin yer aldığı dopdolu caz ve stand-up programıyla sanatseverleri karşılayacak.

Zorlu PSM’nin tiyatronun sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla başlattığı PSM Atölye eğitim programı, ikinci yılında genç katılımcılarını bekliyor. Bu yıl da tiyatro yönetmeni Serdar Biliş’in küratörlüğünde gerçekleşecek olan atölyede, Türkiye’den ve uluslararası alandan önemli isimleri eğitmen kadrosunda göreceğiz.

Dijital alanda da iddialı bir şekilde varlığını sürdürmeye devam eden Zorlu PSM, bu sezon da izleyicilerine yeni programlar sunmaya devam edecek. Kutsal Motor ekibinden Zeynep Ocak’ın sunuculuğunda gerçekleşecek, Zorlu PSM sahnelerindeki etkinliklerin merak edilen sahne arkasını göreceğimiz Kuliste Röveşata programı ile Zorlu PSM’nin DNA’sı ile tanışırken, İbrahim Selim’in sunuculuğunda Quiz Night etkinliği ile bar kültürünün keyifli oyununu dijitale taşınacak. Öte yandan Alican Yücesoy, Yeliz Kuvancı, Barış Kıralioğlu ve Aybike Turan’ın bir araya gelerek farklı konuları masaya yatıracakları Crossover Talks formatı YouTube kanalına taşınarak sıra dışı bir program gerçekleştirecek. Müzik odaklı içerikleriyle sosyal medyada kısa zamanda ünlenen müzisyen Paptırcem, PSM YouTube kanalında yayınlanacak yeni bir programa imza atacak.

Zorlu Holding iş birliğiyle bu yıl beşincisini düzenlenecek olan Digilogue Summit’e Zorlu PSM yine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu seneki teması “Creating in the Light of Technological Advances” olan zirvede gelişen teknolojilerin yaratıcılık ve yaratıcıları nasıl etkilediğini inceleyecek dört panel, üç masterclass ve iki adet film gösterimi olacak. Web 3.0’dan yapay zekaya, metaverse’ten sürdürülebilirlik konularına kendi alanında uzman birçok uluslararası konuşmacının yanı sıra Türkiye’de bu alanlarda üretim yapan sanatçı ve akademisyenler de ağırlanacak. 20-21 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Summit’in ikinci gününde sanatçı Liam Young da Planet City adlı canlı performansını sergileyecek.

Zorlu PSM bu yıl, PSM’nin 10 yıllık tarihine ışık tutacak bir sergi hazırladı. Açıldığı günden bu yana ağırladığı önemli sanatçıların ve grupların fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf sergisini 16 Eylül’den itibaren Zorlu PSM’de ziyaretçilerin ilgisine sunacak. Öte yandan yine Zorlu PSM’nin 10 yıllık sahne geçmişini ve birikimini misafirlerin erişimine açarak Türkiye’de benzeri daha önce hiç yapılmamış Unseen Tour isimli backstage tur projesini de hayata geçirecek. Etkileyici altyapı ve performans arşivini paylaşarak, Zorlu PSM’nin ağırladığı dünyaca ünlü prodüksiyon ve sanatçı geçmişini, merkezin dünya standartlarında donanımlı ve teknolojik altyapısını; dijital çağa uygun, güncel bir sunumla ziyaretçilere açacak.