kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kadın Oyunları Festivali başlıyor

3 Mart 2021

Kadın Oyunları Festivali, bu yıl ilk kez 4 – 27 Mart 2021 tarihleri arasında Ankara Sanat Tiyatrosu‘nun sanat yönetmenliğinde ve Atölye Kültür Sanat organizasyonu ile düzenlenecek.

Festival, 4 – 11 Mart 2021 tarihleri arasında Ankara‘da AST Bilkent Sahne‘de ve 17 – 27 Mart 2021 tarihleri arasında ise Ayvalık‘ta Ayvalık Belediyesi‘nin ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi‘nde düzenlenecek.

Sosyal yaşantının neredeyse durma noktasına geldiği pandemi sürecinde ilki gerçekleştirilecek olan Kadın Oyunları Festivali‘nin bir festivalden daha öte amaçlara hizmet etmesi umuluyor. Festival, her gün fiziksel veya psikolojik erkek şiddeti ya da sosyal, ekonomik, siyasal bir hak kaybı ile gündeme gelen kadınların, her alanda mücadelesine omuz vermek ve farkındalık oluşturmak amacı ile sanatın gücünü kullanmaya karar vererek yola koyuldu. Festival, bu amaçla sanatın yetkinleştirici, bütünleştirici ve iyileştirici gücü ile sorunlara farklı açılardan da bakmamızı sağlayan sosyolojik ve psikolojik etkilerini öne çıkarmayı amaçlıyor. Bu hedefe en etkin şekilde ulaşmanın bir yolunun da her gün farklı kadın hikâyelerinin ele alındığı kadın temalı bir festival yapmaktan geçtiğini düşünüyor.

Festivale pandemi kuralları ve izleyicilerin sağlığını düşünülerek sınırlı sayıda seyirci kabul edilecek. Salonlar pandemi kurallarına uygun ve en sıkı tedbirler alınarak hazırlanacak. Öte yandan pandemi kuralları gereği boş bırakılacak koltuklara cinayetlere kurban giden kadınların fotoğrafları asılacak. Bu koltuklar da satışa açılacak ve destek olmak isteyen duyarlı vatandaşların katkı yapması sağlanıp, elde edilen gelirin bir bölümünün kadın mücadelesine destek veren bir kuruma bağışlanması sağlanacak. Bağış yapılan kurum festival sonrasında kamuoyuna duyurulacak.

Festival kapsamında ayrıca karikatürist Ramize Erer‘in kadın temalı karikatürleri de Bilkent Center‘da ziyaretçilere açık olacak.