kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

15. İstanbul Bienali’nin çocuk kitabı OPTİ İLE PESİ: KOMŞULUK ŞARKISI çıktı

24 Ekim 2017

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali kapsamında, Bernard van Leer Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan çocuk kitabı yayımlanıyor. Yazar Yekta Kopan ve çizer Gökçe Akgül tarafından hazırlanan, yayın yönetmenliğini Burcu Ural Kopan’ın yaptığı Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı başlıklı kitap; çarpıcı çizimleri, uygulamalı bölümleri ve zengin içeriğiyle çocuklara, iki martının peşinde İstanbul Bienali’ni gezdiriyor. Kitap, bienal mekânlarından ve anlaşmalı kitabevlerinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 15. İstanbul Bienali kapsamında hazırlanan çocuk kitabı Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı çocuklarda güncel sanata, 15. İstanbul Bienali’ne ve bu yılın bienal teması iyi bir komşuya dair merak uyandırmayı amaçlıyor.

Kitapta, İstanbul’da yaşayan Opti ile Pesi adlı iki martı, İstanbul Bienali’nde bir yolculuğa çıkıyor. Opti ile Pesi, bu yolculukta çocuklara İstanbul Bienali’nde yer alan yedi eseri tanıtıyor. İstanbul Bienali’nin bu yılki teması olan iyi bir komşu kavramı kitapta çeşitli oyunlar aracılığıyla incelenirken, kitabın sonunda yer alan sözlük aracılığıyla çocukların güncel sanata dair kelimeler ve kavramlarla tanışması da sağlanıyor.

Yekta Kopan’ın yazarlığını, Gökçe Akgül’ün çizimlerini ve Ecehan Toprak’ın grafik tasarımı yaptığı Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı kitabının yayın yönetmenliğini Burcu Ural Kopan üstlendi. Hazırlık aşamasında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü akademisyenlerinden Doç. Dr. Feyza Çorapçı’dan akademik danışmanlık desteği alınan kitap, merak uyandırıcı hikâyesi, eğlenceli çizimleri ve renkli tasarımıyla okuma ve izleme sürecini keyifli bir oyuna dönüştürüyor.

Bernard van Leer Vakfı’nın katkılarıyla, çocuklar için hazırlanan eğlenceli ve öğretici İstanbul Bienali kitabı Opti ve Pesi: Komşuluk Şarkısı, tüm bienal mekanlarından ve anlaşmalı kitabevlerinden, ücretsiz olarak temin edilebiliyor.

Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri

Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı kitabı, İstanbul Bienali için çocuklara yönelik hazırlanan ilk hikâye kitabı olma özelliğini taşıyor. İKSV, 2015 yılında da, çocuklara İstanbul Bienallerinin tarihini anlatan Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri başlıklı bir kitap yayımlamıştı. 1987 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Bienali’nin serüvenini M. Kutlukhan Perker’in çizimleriyle anlatan, yazar Süreyya Evren ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in kaleme aldığı bu kitap, çocukları İstanbul Bienalleri’nde sergilenen eserlerden bir seçkiyle buluşturmak ve güncel sanata dair merak uyandırmak amacıyla hazırlanmıştı.