kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

24. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı

30 Mart 2017

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, bu yıl 20. kez Garanti Bankası’nın sponsorluğunda 4 – 20 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 24. İstanbul Caz Festivali, yenilikçi ve keşiflerle dolu bir programla müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festival bu yıl, cazın duayen isimlerinden yeni keşiflere 50’nin üzerinde konserle 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 20 farklı mekânında ağırlayacak.

Festival bu yıl Türkiye yerli müzik sahnesine de bir alan açıyor. Yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla SOCAR Türkiye desteğiyle 5 – 8 Temmuz tarihleri arasında hayata geçirilen “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” festival izleyicisiyle beraber uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcilerini de ağırlayacak.

Ücretsiz gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konserleri ile Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatacak “Gece Gezmesi” bu yıl da devam ederken, tüm gün sürecek konserler ve atölye çalışmalarıyla bu yıl ilki gerçekleştirilecek “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlik de  ‘minik’ cazseverleri mutlu edecek.

Festivalin önemli konukları

Ünlü yıldızların, Flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucia’ya saygı duruşu niteliğindeki “Beyond The Memory” konserinin yanı sıra aralarında vokal cazın genç yıldızı Kandace Springs’den Jacky Terrasson & Stephane Belmondo gibi ustalara, Avrupa cazının efsane ismi Nik Bärtsch’ten Afrika’nın iki muhteşem sesi Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra’ya caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak. Oluşum aşamasında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da içinde yer aldığı “JUNUN” projesi de festivalin bu yılki konukları arasında.

Garanti Bankası’ndan 100 üniversite öğrencisine caz konseri hediye

Garanti Bankası, İKSV’nin, 45’inci yılında 1000 üniversite öğrencisine hediye ettiği ‘Kültür Sanat Kart’ fikrinden ilham alarak, Garanti Caz Yeşili markasının 20. yılında 100 üniversiteli öğrenci çifte, festival kapsamında tercih edecekleri bir konsere katılım hakkı hediye edecek. Yarışma kapsamında sosyal medya üzerinden sorulan soruyu doğru bilenler arasında yapılan çekilişle talihli isimler belirlenecek. Talihli öğrenciler arasında İstanbul dışından katılanların konaklama ve ulaşım ücretleri de Garanti Bankası tarafından karşılanacak.

Festival kampanyasında şarkılar konuşuyor

24. İstanbul Caz Festivali’nin Alametifarika tarafından hazırlanan tanıtım kampanyası şarkıların birleştirici gücünden yola çıkarak tüm kentlileri festivale çağırıyor. Festival afişleri, bugüne dek İstanbul Caz Festivali’ne konuk olmuş Özdemir Erdoğan, Nile Rodgers, Mercedes Sosa, Jane Birkin, Aynur Doğan, Eleftheria Arvanitaki, Mahsa Vahdat gibi sanatçıların farklı dillerden şarkılarının, umut dolu ve kucaklayıcı sözlerine yer verirken festivalin yirmi dört yıllık tarihinden farklı anlara da atıfta bulunacak.

Festival mekânları

Şehrin birçok noktasına yayılan 24. İstanbul Caz Festivali, bu yıl da alışılmışın dışında, farklı mekânları konser mekânına çevirerek izleyicilere yeni konser deneyimleri yaşatmaya devam ediyor. Festival konserlerine bu yıl ev sahipliği yapacak 20 mekân arasında kısa bir aradan sonra yeniden festival mekanlarına eklenen The Marmara Esma Sultan Yalısı’nın yanı sıra, bu yıl ilk defa festivalde kullanılacak Fransız Sarayı’nın Beyoğlu’nda yemyeşil bir vaha sunan bahçesi, Swissôtel’in kapılarını izleyiciye açtığı tarihi Sultan Park alanı, The Grand Tarabya’nın, atmosferi ile Cote d’Azur koylarını aratmayan Panorama Terace’ı yer alıyor.

Festivale bu yıl The Marmara Esma Sultan Yalısı, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Fransız Sarayı Bahçesi, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus, The Grand Tarabya Panorama Terace, Uniq Hall Açık Hava Sahnesi, Beykoz Kundura Fabrikası, Fenerbahçe Khalkedon, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Salon İKSV, Zorlu PSM Ana Tiyatro ve Drama Sahnesi ev sahipliği yapacak. Gece Gezmesi ise yine Kadıköy yakasının sevilen mekanlarından All Saints Moda Kilisesi, Club Quartier, Dorock XL, Kadıköy Sahne, KargART, Living Room, Moda Sahnesi ve Zor’da gerçekleştirilecek konserlerle festival içinde bir festival deneyimi yaşatacak.

Festivalin Ödülleri

24. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefi Kamil Özler ile Türk pop ve caz müziğinin duayen isimlerinden Fatih Erkoç’a takdim edilecek.

İstanbul Caz Festivali’nden Yeni Bir Proje: “Vitrin”: Türkiye Güncel Müzik Buluşması 

Festival kapsamında bu yıl, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla yeni bir proje hayata geçiriliyor.  SOCAR Türkiye’nin sponsorluğunda bu yıl ilki gerçekleştirilecek “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” kapsamında, Türkiye’den 30’ün üzerinde sanatçı ve topluluğun, 5 – 8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceği konserler, festival izleyicisiyle beraber uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcileri tarafından da izlenecek.

Temellerini ülkemizin kültürel değerlerini daha geniş bir çerçevede tanıtmak ve kültürlerarası diyaloğu arttırmaktan alan “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması”, bu vesile ile güncel müziği odağa alan bir proje olarak geliştirildi. Türkiye’de özellikle son yıllarda hızla gelişen müzik üretimi ve dünyaya açılan müzisyenlerin çokluğu, yeni projelerin sadece Türkiye içinde değil uluslararası alanda da büyük ilgi ve talep görmesine yol açmakta. Gelişmekte olan müzik sektörümüzün bu alanda kurumsal olarak da etkin bir uluslararası temsile ihtiyacı, İKSV’nin köklü etkinliklerinden İstanbul Caz Festivali’ni bu projeye iten temel motivasyonlardan biri oldu. Dünyada bu alanda faaliyet gösteren başarılı etkinlik ve kurumları da örnek alarak oluşturulan “ViTRin”in, zamanla ülkemizin olduğu kadar yakın coğrafyaların müzikal üretimlerine de kucak açan ve onları evrensel kültür ve sanata katkıda bulunacak şekilde tanıtan bir etkinliğe dönüşmesi planlanmakta.

“ViTRİN” kapsamında Festival’de 5 – 8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek konserlerde, Türkiye’den 30’un üzerinde sanatçı ve topluluğa yer verilecek. İstanbul Caz Festivali izleyicisi kadar Türkiye ve yurtdışından davet edilecek uluslararası müzik profesyonellerinin de izleyeceği bu konserlere paralel olarak, düzenlenecek panel ve seminerlerde uluslararası katılımcılara Türkiye güncel müzik sahnesi tanıtılacak. Yine yapılacak sektörel toplantılarla yerli ve yabancı müzik profesyonelleri buluşturulacak ve sanatçılarımızın yurtdışına açılmasını teşvik edecek ilişkilerin kurulması sağlanacak. “ViTRin” kapsamında gerçekleştirilmesi düşünülen projelerden biri de, programda yer alan sanatçı ve toplulukların uluslararası turnelerine destek verecek bir yapının oluşturularak sanatçıların yurtdışındaki konserlerinin desteklenmesi olacak.

Bu yıl “ViTRin” kapsamında Festival’deki çeşitli sahnelerde müzikseverlerle buluşacak isimler arasında, müzik geleneğimizin en güncel yorumcularından Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’ın ortak projesi Taksim Trio, bugüne kadar yayımladığı beş albüm ile alternatiften popüler müziğe uzanan yolda geniş kitlelere ulaşmış Ceylan Ertem, Türkiye’nin nadide perdesiz gitar virtüözlerinden Cenk Erdoğan, modern armoniler ve doğaçlamaları harmanlayan, caz gitaristi ve besteci Bilal Karaman ve üçlüsü, Sarp Maden, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem’in caz, rock, drum’n bass, punk, noise, elektronik ve ambient öğeleri birleştirdiği MadenÖktemErsönmez topluluğu ve rock ile caz müziği arasında gezinen yaratıcı tarzları ile Korhan Futacı & Kara Orkestra’nın yanı sıra, caz sahnesinin yetenekli iki ismi kontrbasçı Kağan Yıldız ve piyanist Can Çankaya’nın duo projeleri yer almakta.

Yine “ViTRin” programı dahilinde yer alacak bir başka etkinlik ise, Festival’in sevilen etkinliklerinden Gece Gezmesi olacak. Kadıköy’de çeşitli mekanlarda gerçekleşecek Gece Gezmesi kapsamında Ceylan Ertem’in yanı sıra Gevende, Son Feci Bisiklet, Jakuzi, Kolektif İstanbul, Özgün Semerci ve No Land gibi bağımsız sahnenin en heyecan verici ve ilginç isimleri de yer alacak. Ayrıca Salon İKSV’de gerçekleşecek çeşitli konserlerde Yürüyen Merdiven ft. Tolga Bilgin & Kristian Lind, Geeva Flava ve Rain Lab (İdil Meşe & Da Poet) gibi yeni ve başarılı isimler sahneye çıkacaklar.

“ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” kapsamında yer alacak sanatçıların tam listesi ve etkinliğin detaylı program Mayıs ayında duyurulacak.

Festivalden Çocuklara Özel Bir Gün

24. İstanbul Caz Festivali bu yıl ilk kez bir çocuk etkinliğine programında yer veriyor. 8 Temmuz Cumartesi günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde saat 15.00’da başlayacak “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlikle, Oran Etkin, Hakan Başar ve Barış İçin Müzik Üflemeliler Topluluğu konserlerinin yanı sıra gün boyunca çocuklar için çeşitli atölye çalışmaları da yapılacak. Etkinlik biletini gösterenler Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Feyhaman Duran sergisini gezebilecek, dilerlerse öncesinde rezervasyon yaptırarak çeşitli atölyelere de katılabilecek.

Caz enstrümanlarının hikâyesini eğlenceli bir biçimde anlattığı özel konsede, ünlü klarnet virtüözü ve doğaçlama ustası Oran Etkin’e, vokalde Deniz Taşar, davulda Riccardo Marenghi, tubada Ertan Şahin ve piyanoda Barış Mert Peker eşlik edecek. “Çocukça Bir Gün” kapsamında saat 16.30’da konser verecek olan 13 yaşındaki genç piyanist Hakan Başar ise 2015’te 5. Pera Müzik Festivali’nde ilk konserini verdi. Her geçen gün müzikal potansiyelini geliştirerek çalışmalarını hızlandıram Başar, İstanbul Caz Festivali’nin düzenlediği Genç Caz yarışmasına da katılarak dikkatleri iyice üzerine çekti ve ilk albüm deneme kayıtlarını MİAM’da gerçekleştirdi.