kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

31. Akbank Caz Festivali programı açıklandı

10 Eylül 2021

Akbank Sanat tarafından Pozitif işbirliğiyle düzenlenen Akbank Caz Festivali, bu yıl 1 – 10 Ekim 2021 tarihleri arasında 31. kez gerçekleşecek. Festival bu yıl 10 farklı mekânda, 100’ün üzerinde sanatçının performansına ev sahipliği yapacak.

Açılışı Galataport İstanbul Paket Postanesi’nde gerçekleşecek festivalin bu yılki mekânları arasında Babylon, Zorlu PSM, The Badau, Nardis Jazz Club, Bova ile festivale yeni eklenen açık hava sahneleriyle Bizim Tepe, callinghouse, Müze Gazhane ve Swissotel Sultan Park eşlik ediyor.

Festival programında bu yıl sadece Türkiye’den sanatçı ve gruplar yer alıyor ve festival bununla maksimum sayıda sanatçıya destek olmayı amaçlıyor. Bu yıl festivalde ayrıca özel projeler ve buluşmalar yer alacak.

31. Akbank Caz Festivali’nde; Türk makam müziği eserlerinin caz düzenlemeleriyle yorumlandığı OttoJazz” Ensemble’da Cenk Erdoğan’a neyzen Muhammed Ceylan ve kemençeci Emre Erdal eşlik edecek. Ramazan Sesler, Akbank Caz Festivali katılımcılarını saksafonda Anıl Şallıel ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlunun eşlik ettiği, “Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesi” projesiyle ince makamlardan Trakya-Balkan ritimlerine uzanan bir yolculuğa çıkaracak.

Selen Gülün, kadın şarkı yazarı ve bestecilerin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan “Kadınlar Matinesi” projesini, Mehmet Uluğ anısına düzenlenecek özel gecede, Akbank Caz Festivali sahnesine taşıyacak. “Kadınlar Matinesi”nde, Selen Gülün’e Çağıl Kaya ve Özge Fışkınla birlikte ilk kez Jülide Özçelik eşlik edecek.

Güç Başar Gülle, Osmanlı-Türk müziğinin çok boyutlu estetiğinden ilham alan son projesi “Synthetic Vision” ile ilk kez 31. Akbank Caz Festivali sahnesinde olacak. İlhan Erşahins İstanbul Sessions’ın geçtiğimiz yıl yayımlanan “Bir Zamanlar Şimdi” albümünün, ilk canlı performanslarından biri için sanatseverlerle buluşacağı konserde; İlhan Erşahin’e usta müzisyen Arto Tunçboyacıyan eşlik edecek.

Caz müziği ile farklı müzik türlerini bir arada dinleme fırsatı sunan bir diğer konser; hip-hop dünyasının yakından tanıdığı Da Poet ile trompet sanatçısı Barış Demirelin hip-hop, rap, funk, Anadolu-saykedelik gibi tarzlara dokunan performansı olacak.

Akbank Caz Festivali sahnesinde türlerin birbiri içinde eridiği, açık havanın özel performanslarından Kamufle & Lara Di Lara, 2 Ekim akşamı Müze Gazhanede gerçekleşecek.

Okay Temiz, Oriental Windin 70’lerin başında Stockholm’de başlayan yolculuğunu 31. Akbank Caz Festivali sahnesine taşırken; Baki Duyarlar, JazzArk Project” ile Akbank Caz Festivali’ndeki performansında iki önemli konuğu, Şennur Dinleyen ve Tolga Karaslan’ı ağırlayacak. Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından biri olarak kabul edilen Ediz Hafızoğlu’na, türlere sığmayan seçkisiyle Ceylan Ertem eşlik edecek.

2020’de dinleyiciyle buluşturduğu “NA-Zİ-LE” albümüne 31. Akbank Caz Festivali’nde eşlik edecek Kaan Çelen, sahneyi usta müzisyenler Tolga Bilgin, Tamer Temel, Ercüment Orkut, Volkan Topakoğlu ile paylaşacak. Oğuz Büyükberberin çağdaş kompozisyonları, caz ve Türk müziği unsurlarıyla kaynaştırdığı stiline ortak olunacak gecede, Can Kozlu, Derya Türkan, Tolga Tüzün ve Apostolos Sideris’e de kulak verilecek.

Genç müzisyenleri ülkenin önde gelen cazcılarıyla yeniden buluşturmayı amaçlayan Akbank Caz Festivali bu sene JAmZZ sahnesini, 2013 JAmZZ yarışmasında En İyi Yorum ödülü alan Deniz Taşar ve 2020 kazananları Yunus Belgin ve Atılgan Nalıncıoğlu ile paylaşıyor. Festivalin yeni duraklarından callinghouse’da ise Mousikē’ye yeni medya sanatçısı/da’nın görselleri eşlik edecek.