kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

5. Uluslararası Mardin Bienali 2021’e ertelendi

4 Haziran 2020
Mardin Bienali, Yürütme Komitesi’nin müzakere ve görüşmelerin ardından koronavirüs (COVID-19) ile ilgili gelişen durum nedeniyle bu yılki Bienal’i erteleme kararı aldı.
Komite, bu evrensel derin düşünme anını fırsat bilerek bu esnada kendi sürecini yeniden gözden geçirip, eriştiği çevreyi genişleterek bölgeyle olan bağlarını derinleştirmek niyetinde olduğunu belirtti.

Komite, bu dönemde bölgede çalışan insanların işlerini daha yakından tanıma fırsatı bulduğu, sanatçılarla daha anlamlı, incelikli ve samimi biçimde sohbet edebildiği ve izleyicilerin alışkanlıklarının yanı sıra kullandığı mekânların tarihleri hakkında da daha fazla şey öğrendiği için mutlu olduklarını açıkladı.
Karantina döneminin yaratmış olduğu bağlamda daha alternatif ve ütopyacı teoriler uygulanabilirlik kazanmaktadır. Acelesiz ve plânlı bir çabayla geçmişin ve bugünün toplumsal ekoloji deneylerinin bazılarını geleceğin prototipleri olarak yeniden gözden geçirip geliştirmeyi umduklarını açıkladılar.