53. Uluslararası Antalya Film Festivali yarışma filmleri için başvurular başladı

12 Temmuz 2016

Bu sene 16 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yer alacak filmler için yönetmelikler, başvuru tarihleri ve başvuru formları festivalin resmi web sitesinde açıklandı.

Festivalin ana kategorileri bu yıl da “Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması”, “Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması”, “Ulusal Kısa Metrajlı Film Seçkisi” ve “Antalya Film Destek Fonu” olarak belirlendi.

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’ne son başvuru tarihleri aşağıdaki gibi:

  • Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması: 26 Ağustos 2016
  • Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması : 19 Ağustos 2016
  • Kısa Metraj Film Seçkisi: 19 Ağustos 2016
  • Antalya Film Destek Fonu: 19 Ağustos 2016

Kapsamı geçtiğimiz yıl genişletilen Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’na, kurmaca eserlerin yanı sıra belgesel, deneysel ya da animasyon uzun metrajlı Türkiye yapımı filmler başvurabiliyor. 60 dakikadan kısa ve daha önce Türkiye’de katıldığı festivallerin herhangi birinde “En İyi Film” ödülü almış olan filmlerin katılamayacağı bu kategoride büyük ödül, Altın Portakal heykelciği ile birlikte 50.000’i dağıtım desteği olmak üzere, 100.000 TL olarak açıklandı.

Geçen yıl uygulamaya başlanan ve ilgiyle karşılanan Ulusal Kısa Metrajlı Film Seçkisi’ne dahil olan filmlerin uluslararası yarışma filmlerinin öncesinde izleyiciyle buluşması bu yıl da devam edecek. Aynı zamanda özel bir Belgesel Seçkisi de film programında yer alacak. Her iki seçkideki filmlerden birer tanesi halk oylamasıyla İzleyici Ödülü’nün sahibi olacak.

Antalya şehrindeki film üretimini artırmak, Antalya’yı Türkiye ve dünya film endüstrisinin önemli lokasyonlarından birine dönüştürmek amacıyla düzenlenen Antalya Film Destek Fonu, dış çekimlerinin en az üçte biri Antalya şehrinde gerçekleştirilecek olan senaryo aşamasındaki ulusal uzun metrajlı bir filme 100 bin TL destek vereceğini de açıkladı.