kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Netflix Türkiye’den yazarların yaratıcı becerilerini global ölçekte geliştirecek proje: Series Lab

25 Eylül 2022

Netflix Türkiye tarafından Tatino Films ve Impact Hub Istanbul işbirliğinde düzenlenen Series Lab projesi, 1 Kasım 2022 – 28 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Proje, dizi yazarlığı alanında kariyerini geliştirmek isteyen yaratıcıları içerik geliştirme aşamasında uygulamalı eğitimlerle desteklemek ve ana fikirden ilk bölümün taslak senaryosuna kadar olan yaratıcı sürece enerji katmayı amaçlıyor.

Senaryo yazarlarına ve yazar adaylarına yazarlık becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler vermeye hazırlanan proje kapsamında, uluslararası dizi ve film endüstrisi profesyonellerinin mentorluk yapacağı eğitimlere Netflix yöneticileri de eşlik edecek.

Beş ay sürecek uygulamalı eğitimlerle senaryo yazarlarının Netflix’in dünyada en çok izlenen dizi formatlarına en iyi şekilde uyum sağlamalarına odaklanacak. Series Lab, izleyicilerin ilgisini çekecek diziler yazma konusunda katılımcıları geliştirmeyi, onları uygulamalı ve birebir eğitimlerle destekleyerek proje geliştirme sürecinden uygulamaya koyma aşamasına kadar onlara rehberlik edecek. Katılımcılar eğitimler boyunca global dizi sektöründeki trendler hakkında güncel bilgi sahibi olurken dünyanın farklı coğrafyalarından izleyicilerin ihtiyaçlarını anlama noktasında deneyim kazanacaklar.  

Netflix Series Lab ilk etapta yüz yüze gerçekleşecek 5 günlük yoğun atölye çalışmalarının ardından üç aylık çevrimiçi eğitimlerle devam edecek. Ardından Netflix yöneticilerinden oluşan bir gruba projelerini birebir sunma imkânına sahip olacak olan katılımcılar çok farklı ülkelerin yaratıcı endüstrilerinden mentorlar eşliğinde üç haftalık özel bir eğitim daha alacaklar. Proje, katılımcılara Netflix’in içerik geliştirme, sunma ve gerçekleştirme süreçlerini anlamanın yanı sıra dünyadaki yaratıcı endüstriden üst düzey isimlerle tanışma fırsatı sunacak.