kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

8. Boğaziçi Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

3 Kasım 2020

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı’nın destekleriyle bu yıl 23 – 30 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen 8. Boğaziçi Film Festivali, 30 Ekim günü Feriye’de düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Törende Ferit Karol’un yönettiği “Kumbara”, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilerek 100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nü kazandı. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Svetla Tsotsorkova’nın “Kız Kardeş / Sister” filmi En İyi Film seçilirken, Bosphorus Film Lab’ın destek vereceği projeler de belli oldu.

Yılın En İyi Yerli Filmi “Kumbara”
Başkanlığını edebiyatçı, senarist ve yapımcı Tarık Tufan’ın yaptığı ve yönetmen Ramin Matin, görüntü yönetmeni Taner Tokgöz, oyuncu İpek Türktan Kaynak ve oyuncu Ecem Uzun’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Ferit Karol’un yönettiği “Kumbara”yı yılın en iyi yerli filmi seçti. 100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibi olan “Kumbara”, aynı zamanda Ferit Karol’a En İyi Senaryo Ödülü’nü, Gülçin Kültür Şahin’e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ve Murat Kılıç’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Yarışmada En İyi Yönetmen Ödülü “Gölgeler İçinde” filmiyle Erdem Tepegöz’ün oldu. En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün sahibi de “Gölgeler İçinde” filmiyle Hayk Kirakosyan’ın oldu. Festivalde Jüri Özel Ödülü Fatih Özcan’ın yönetmenliğin yaptığı Mavzer’in oldu. En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi ise “Gelincik” filminden Fırat Terzioğlu’nun oldu. 

10.000 TL değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü için ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcılar değerlendirildi. Yapımcılar Alper Tunga Özdemir, Nazif Tunç ve Metin Tunçtürk’ten oluşan FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) Jürisi “Mavzer” filmi ile Enes Erbay En İyi Yapımcı Ödülü’ne layık gördü. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan Mavzer filminin yönetmeni Fatih Özcan da bu yıl Mehmet Eryılmaz, Melisa Önel ve Selim Evci’den oluşan Film Yönetmenleri Derneği Jürisi tarafından bu yıl ilk defa verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi oldu.

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film “Kız Kardeş / Sister” Filminin Oldu

Joanna Kos-Krauze’nin başkanlık ettiği; Ismet Sijarina, Nariman Aliyev, Anna Katchko ve Zlatko Vidackovic’den oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi ise 50.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibini yönetmen Svetla Tsotsorkova’nın “Kız Kardeş / Sister” filmi olarak belirlendi. Film aynı zamanda Monika Naydenova’ya En İyi Kadın Oyuncu, Asen Blatechky’ye de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Yarışmada, “Adliye / Ordinary Justice” filmi ile Chiara Bellosi Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi tarafından En İyi Yönetmen seçildi. Jüri Özel Ödülü ise “Kodokushi” filmiyle Ensar Altay’a gitti.

Kısa Filmlere Büyük Destek Bu Yıl da Devam Etti

8. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması ile Ulusal ve Uluslararası Kısa Belgesel Yarışması’nda toplam 70 bin TL değerinde ödüller dağıtıldı. Banu Sıvacı, Cihan Sağlam ve Murat Tolga Şen’den oluşan jüri üyeleri, Ulusal Yarışma’da Murat Uğurlu’nun “Tapınak”, Uluslararası Yarışma’da ise Anthony Nti’nin “İyi Geceler / Good Night” adlı filmleri En İyi Kısa Kurmaca Film seçti. 

Jüri üyeleri Kısa Belgesel Film Yarışmaları’nda ise, ulusalda Malaz Usta’nın “Sürgünde Bir Yıl”, uluslararasında ise Alex Evstigneev’in “Altın Düğmeler / The Golden Buttons”i En İyi Kısa Belgesel Film seçti. Francesca Canepa’nın “Nehrin Sessizliği / The Slince of the River” filmi 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nün sahibi olurken 5.000 TL para ödüllü İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü’nün kazananı ise, Zeynep Dilan Süren’in “Büyük İstanbul Depresyonu” adlı kısa filmi oldu. 

Bosphorus Film Lab’dan Yerli Sinemaya Destek
TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen Bosphorus Film Lab’ın kazananları da gecede belli oldu. Pitching kategorisinde Per Eirik Gilsvik, Frederic Boyer ve Faruk Güven’den oluşan jüri üyeleri on iki projeyi değerlendirdiler. Pitching kategorisinde TRT Ortak Yapım Ödülü yapımcılığını Müge Büyüktalaş, yönetmenliğini Ali Aydın’ın yaptığı “Kuşlar Yasına Gider” adlı projeye giderken, Postbıyık Renk Düzenleme Ödülü de yapımcılığını M. Tarık Ötgen, yönetmenliğini Bilal Petek’in yaptığı “Karine” projesine verildi. Work in Progress kategorisinde Bernd Buder, Anne Delseth ve Serdar Can’dan oluşan jüri üyeleri yedi projeyi değerlendiler. Work in Progress kategorisinde 25.000 TL değerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, yapımcılığını Nefes Polat ve Selcen Ergun, yönetmenliğini Selcen Ergun’un yaptığı “Kar ve Ayı” adlı projesinin olurken, CGV Mars Film Dağıtım Ödülü ise yapımcılığını ve yönetmenliğini Cüneyt Karakuş’un yaptığı “Eflatun” adlı projesine verildi.