kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Alan Kadıköy’de retrospektif serisi Memet Baydur ile başlıyor

7 Nisan 2022

Alan Kadıköy, güncel tiyatro ortamına katkıda bulunma misyonunu bir adım daha ileri götürmek amacıyla her sezon iki defa düzenlenecek retrospektif serisini başlatıyor.

Bu yıl 7 – 10 Nisan 2022 tarihleri arasında Türkiye tiyatrosunun önemli yazarlarından Memet Baydur’la başlayacak ‘Alan Retrospektif’ serisi, yerli ve yabancı tiyatro figürlerine eğilen programıyla günümüz tiyatrosunun olanaklarının izini sürmeyi, geçmişle gelecek arasında bir diyalog alanı açmayı hedefliyor.

Bundan yirmi yıl önce aramızdan ayrılan Baydur, 80’lerin ortasından 2000’li yılların başına uzanan yaklaşık 15 yıllık bir süreçte yazdığı yirmiyi aşkın oyunuyla sadece Türkiye tiyatrosunun değil, Türkiye edebiyatının da en önemli çağdaş ustaları arasında anılıyor. Cevat Çapan, Baydur’un oyunlarının en belirgin özelliğinin diyalogları olduğunu, tiyatrosunun inceliğinin “kalın hatlı bir eylemselliktense, kişiler arasındaki konuşmalarla derdini anlatmasında” gizlendiğini söylüyor ve şunu ekliyor: “İlginç bir kimyasal madde kullanıyor sanki Memet Baydur. Öyle durumlarla, öyle sözlerle karşı karşıya getiriyor ki insanları, önemliymiş, değerliymiş gibi görünen sözlerin ne kadar sahte olduğu, ne kadar gülünç olduğu ortaya çıkıyor. Tabi bunun gülünçlükle birlikte acıklı bir yanı da var.”

Alan Kadıköy, Memet Baydur retrospektifi kapsamında yazarın üç oyunu, “Menekşe Korsanları”, “Kamyon”, “Yangın Yerinde Orkideler” ve bir öyküsünün “Amcamı Arıyorum” farklı kuşaklardan yönetmen ve oyuncular tarafından sahnede okunmasının yanısıra Baydur tiyatrosundan hareketle günümüz tiyatrosu üzerine konuk konuşmacılar ile seyircilerin de oyuncular ve yönetmenlere katılmasıyla yapılacak oturumlar düzenliyor.