ANAMED’ten yeni sergi: “Koku ve Şehir”

13 Nisan 2016

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), 14 Nisan – 8 Haziran 2016 tarihleri arasında, antik dönemden başlayarak Anadolu uygarlıkları ve kültürlerinin kokularını ele alan “Koku ve Şehir” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kahve, nane ve kolonya gibi günümüzün; safran, buhur ve amber gibi geçmiş dönemlerin izlerini taşıyan 50’yi aşkın kokunun yer alacağı serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Lauren Nicole Davis üstleniyor.

Sergi için özel olarak geliştirilen bir mekanizmayla kokuların deneyimleneceği sergi, üç ana bölümden oluşacak. İlk bölümünde, “Nasıl koku alırız?”, “Koku, bellek ve duygular arasında nasıl bir bağlantı vardır?” ve “Belli kokuları sevmek doğuştan mı gelir?”, “Hangi kokunun ‘iyi’, hangisinin ‘kötü’ olduğu sonradan mı öğrenilir?” gibi sorulara cevap niteliğinde video yerleştirmeleri olacak.

İkinci bölümde sırasıyla Hitit, Antik Yunan, Roma Uygarlığı, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere günümüze kadar kentlerindeki kokulara odaklanılacak. Kurukahveci Mehmet Efendi, Atelier Rebul ve gülsha’nın katkılarıyla Osmanlı’dan günümüze gelen geleneksel kokuların nasıl üretildiği ve saklandığı anlatılırken, özel koleksiyonlardan seçilen objeler, parfüm ve kolonya şişeleri de sergilenecek.

Serginin üçüncü bölümde ise ziyaretçiler sergi boyunca edindikleri bilgileri “kör test uygulama alanında” sınama fırsatı bulacak.