kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ara Güler ve Doğuş Grubu’ndan Uluslararası Fotoğraf Müzesi

13 Temmuz 2016

Doğuş Grubu, kültür sektöründe büyümeye devam ediyor. Doğuş Grubu Yeni Yatırımlar başlığı altında yer alan Pozitif, Kurumsal Sorumluluk altında yapılanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, Grup Şirketleri Çalışmaları altında yer alan SALT, Garanti Caz Yeşili, İstanbul Modern Eğitim Programı ve SAHA Derneği destekleri ile Doğuş, kültür alanındaki ürün ve hizmetlerine bir yenisini Ara Güler işbirliğiyle hayata geçireceği Uluslararası Fotoğraf Müzesi‘ni ekliyor.

Doğuş Grubu desteğiyle kurulacak olan Türkiye’nin ilk uluslararası niteliğe sahip fotoğraf müzesinde, dünyaca ünlü bir küratör ve sanat ekibiyle birlikte Ara Güler’in sanatını, sanatçı kimliğini ve sanat hayatını yansıtan tüm eserleri ve birikimleri sergilenecek.

Uzun yıllardır yürüttüğü Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ana Sponsorluğu ve Sanata Bi Yer gibi proje ve platformlarla Türkiye’de kültür ve sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler ile müzecilik alanında da çalışmalara başladı.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk’in ve Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan’ın da katıldığı imza töreni sonrasında bir açıklama yapan Ferit F. Şahenk, kurulacak müze ile Ara Güler’in tüm eserlerini koruma altına alarak sanatını gelecek nesillerle buluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Şahenk, şu bilgileri verdi: “Bu önemli işbirliği çerçevesinde Doğuş Grubu olarak Ara Güler’in hak ettiği değerin gerek ülkemizde gerek yurtdışında daha da geniş kitlelerce anlaşılması, tanınmasını ve nesilden nesile aktarılmasını sağlamak üzere bir dizi faaliyet yürüteceğiz. Ara Güler’in doğduğu, büyüdüğü ve aynı zamanda bir dönem çalışma alanı olarak kullandığı Beyoğlu’ndaki bina Türkiye’de uluslararası niteliğe sahip ilk fotoğraf müzesine dönüştürülecek ve Türkiye’nin en önemli sanat çekim alanlarından biri haline gelecek. Bu önemli işbirliğinin ülkemiz kültür ve sanat dünyasına hayırlı olmasını dileriz.”

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk Doğuş Grubu’nun vizyonu ve misyonu çerçevesinde topluma katkı sağlayan projeleri desteklediklerini hatırlatarak oluşturulacak yapının sunum, zenginlik ve kapsam olarak Türkiye’de bir ilke imza atan fotoğraf müzesi olacağını söyledi. Şahenk, ayrıca Doğuş Grubu’nun projeye desteğine ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Müzenin kuruluş aşamasında Türkiye’den ve dünyadan konunun uzmanı önde gelen danışmanlardan destek alacağız, müzenin yönetimini ise uluslararası alanda yeri olan bir küratör ve sanat ekibi üstlenecek şekilde planlarımızı yapıyoruz. Müze’de Ara Güler’in kişisel kitapları, notları, hatıra eşyaları, ödülleri, afişleri, maskları, eşyaları, koleksiyonları sergilenecek. Böyle bir projede Doğuş Grubu olarak yer almaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde de sanata ve sanatçıya verdiğimiz desteği sürdürmeye devam edeceğiz.”