kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

.ART alan adının ilk sahipleri

5 Aralık 2016

Küresel kültür-sanat sektörü için özel olarak oluşturulan alan adı (domain) .art, 2017 yılı ile beraber 50 adet dünyanın önde gelen müze ve sanat kurumları tarafından kullanılmaya başlanacak.

Klasik alan adlarına bir alternatif olarak oluşturulan .art ile birlikte kültür-sanat sektörünün dijital kimliğini yapılandırılması hedefleniyor. Ayrıca kültür-sanat sektöründe olan kişi ve kurumlara, kendilerini sanat dünyasında tanımlamaları için bir yol sunuyor.

.art’ın ilk kullancıları arasında The Art Institute of Chicago, Centre Pompidou, Fondation Cartier, Hauser & Wirth, Institute of Contemporary Art Miami, Los Angeles County Museum of Art, MAXXI, Solomon R. Guggenheim Museum, Walker Art Center, Tate gibi kurumlar yer alıyor.

.art alan adının ilk sahiplerinin art alan adına geçerken sanatseverlere yeni içerikler sunmayı planladıkları belirtiliyor. Tate, LACMA, Multimedia Art Museum ve Solomon R. Guggenheim Museum, koleksiyonlarının farklı bakış açılarını vurgulayan internet siteleri oluşturacak. Fondation Cartier koleksiyonlarını kamu kullanımına açacak, Centre Pompidou ise İngilizce bir mikrositeyi faaliyete geçirecek.

Hauser &Wirth, 25. kuruluş yılına özel olarak .art alan adlı interaktif bir web sitesi yayına alacak; Canesso Gallery, Galerie Meyer Oceanic & Eskimo Art, Galerie Perrin, Tomasso Brothers Fine Art, Stern Pissarro Gallery ve Venus ise mevcut sitelerini .art alan adına taşıyacak.

.art alan adı kültür-sanat kurumları için Şubat 2017’den itibaren kullanıma açılacak; bireysel olarak ise 2017 yazından itibaren başvuru yapılabilecek.

*Yazı Blouin Art Info web sitesinden alınmıştır.