kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Avangard Eserlerden Performanslar” Sakıp Sabancı Müzesi’nde

7 Şubat 2019

Sakıp Sabancı Müzesi, “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımı Düşlemek” sergisi kapsamındaki etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. Rus Avangard sanatçılarının eserlerinin yeniden yorumlanacağı “Avangard Eserlerden Performanslar”, Şubat ayında SSM’de başlıyor.

Emre Koyuncuoğlu’nun küratörlüğünde, “Avangard Eserlerden Performanslar” isimli etkinlik serisini hayata geçirmeye hazırlanan SSM, Rus Avangard dönemi sanatçılarının eserlerini sergi galerisinde 9 – 23 Şubat tarihleri arasında Cumartesi günleri saat 17.00’de sanatseverlerle buluşturucak.

Serinin ilk performansı, Aleksei Kruchenykh ve Velimir Khlebnikov’ın ilk Rus fütürist operası “Güneşe Karşı Zafer” eserinin Taldans sanatçıları tarafından deneysel koreografiler eşliğinde yeniden yorumlanmasıyla 9 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Taldans, sergi mekânında gerçekleştirecekleri Güneşin Zaptı adlı performanslarında Rus Avangardı’nda tüm sanat dallarının bireşimini ortaya çıkarmaya yönelik topyekûn sanat anlayışının en bilinen örneklerinden olan eseri doğrudan yorumlamak yerine dilde ve bedende akışkan bir kurgunun peşine düşecek.

İlk kez SSM’nin etkinliği için Türkçe’ye çevrilen fütürist oyun yazarı Velimir Khlebnikov’un “Bayan Laneen” oyunu, tiyatro ve performans sanatçısı Fulya Peker tarafından dönemin önemli tiyatro kuramcılarından Vsevolod Meyerhold’un “biomekanik” oyunculuk tekniğiyle 23 Şubat Cumartesi günü sahnelenecek.