Bachçede Yaz Festivali başlıyor

2 Ağustos 2019

Hakan Erdoğan Productions tarafından 1998 yılından beri düzenlenen İstanbul Bach Günleri ve konserleri, bu yıl 5 Ağustos – 5 Eylül 2019 tarihleri arasında “Bachçede Yaz Festivali” adı ile Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek.

Bahçede Yaz Festivali; Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Estonya Büyükelçiliği desteğiyle düzenleniyor.

Festival, 16-18. yüzyıl Avrupa ve Osmanlı saray müziklerini çalan, İzmir Barok tarafından verilecek olan konser ile açılıyor. İzmir Barok, her iki müziği de orijinal enstrümanlarıyla sunan Türkiye’den ilk topluluk. Türkiye’de Barok müziğe müzisyenlerin de ilgisinin artması ile birlikte, bu yıl ilk kez Türkiye’den grupların da yer aldığı festivalde yıllarca Avrupa’da eğitim gören ve çalan klavsenci İklim Tamkan’ın oluşturduğu “ensemble” tarafından “early” müziğin en sevilen eserlerinden Pergolesi’nin Stabat Mater’i yorumlanacak. 3 Eylül’de yine Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek bu konserin solistleri soprano Nihan İnan ve mezzo soprano Senem Demircioğlu.