kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bilsart’ta yeni sergi: “FLOW OUT”

29 Mayıs 2019

Bilsart, 29 Mayıs – 29 Haziran 2019 tarihleri arasında, küratörlüğünü Collective Çukurcuma’nın üstlendiği “FLOW OUT” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kolektif Çukurcuma, Haziran ayında Bilsart’ın ev sahipliğinde gerçekleşen FLOW OUT sergisi kapsamında Funa Ye ve Istanbul Queer Art Collective’in video çalışmalarına yer veriyor. Program, kolektifin bulunduğumuz zamana dair sanatçılar ile birlikte başlattığı ve oldukça mahrem olduğunu düşündüğükleri bir ortak düşünme, ifade etme ve yazma pratiği üzerinden şekilleniyor. Ortak yazmaya devam ettikleri ve “FLOW” kelimesinden yola çıkarak başladıkları yazı denemesinin sahibi hiç kimse iken, katılımcıları her birimiz. “FLOW” hem bir yere ait değil, hem de eş bir zamansallığa işaret ediyor. 

Kolektif Çukurcuma’dan:

Beijing, Londra, Istanbul, Berlin, Amsterdam ve San Francisco’nun bir araya geldiği bu deneme süreci Beijing’de üretimlerine ve çalışmalarına devam eden sanatçı Funa Ye’nin Flying Dance adlı video çalışması ile başlıyor. Sanatçının 2017 yılında Berlin’de katılmış olduğu bir misafir sanatçı programı kapsamında tamamladığı ve “self-fiction” adını verdiği serisinin ilk üretimi olan Flying Dance 30 dakikalık kurmaca bir video kolaj. Sanatçının özellikle internet üzerinden yaratılan kimliklere ve online dating’in ilk dönemlerine atfettiği hikayelerde Çin’deki televizyon programlarından esinlenerek oluşturduğu kadın karakterleri izliyoruz. Bu çalışma, kimi zaman Sims oyunundan bir sahneyi tekrar canlandırırken, kimi zaman toplumsal cinsiyet ve kimlik konularına ya da internet ve özellikle online dating’in ortaya çıkışının etkileri üzerine yoğunlaşıyor.

Programın ikinci haftasında ise çalışmalarına Londra’da devam eden Istanbul Queer Art Collective’in 2017 yılında Amsterdam’da bulunan Framer Framed adlı sanat alanında Kolektif Çukurcuma küratörlüğünde gerçekleşen Bilgelik Evi sergisinin açılış gününde gerçekleştirdikleri “Psychic Bibliophiles” adlı performansın dokümantasyon videosu seyirciyle buluşuyor. FLOW OUT kapsamında da bu performansın bir tekrarını da sergi mekanında yapacak olan sanatçılar ayrıca performansın oluşumuna sebep olan Just in Bookcase adlı işleri üzerine de bir konuşma gerçekleştirecekler. Bu performans ve okumalar üzerinden 2017 yazında İstanbul’da başlayan ve süregelen bir kolektif üretme ve düşünce paylaşımları sonucunda ortaya çıkan eserler, metinler ve performanslar üzerine sizlerle birlikte düşünmek ve bu sürecin önemini kendimize de hatırlatmak istiyoruz.

FUNA YE

FLYING DANCE

29 Mayıs – 15 Haziran

Sanat Konuşmaları: Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı (Funa Ye ve İstanbul Queer Art Collective’ın skype katılımıyla)

29 Mayıs 2019 – 18:30

Serginin 29 Mayıs günü gerçekleşecek ilk açılış etkinliği kapsamında küratörlerinde de katılımı ve sanatçıların Skype üzerinden dahil olmaları ile serginin gelişim sürecinde sanatçı ve küratörlerin beraber yazdıkları “FLOW” metni, farklı görsellerden olusan bir sunumla okunacak, ve serginin ana konularına dair kısa bir sohbet ve soru&cevap gerçekleşecek. Metin İngilizce okunacak, sohbet Türkçe gerçekleşecektir. 

“Flying Dance”, sanatçı tarafından 2017 yılında Berlin’deki bir misafir sanatçı programı sırasında yapıldı. Sanatçının “Self-fiction” sersinin ilk bölümü olan projede fotoğraflar, arşiv ve 30 dakikalık bir video yer almaktadır. Sanatçı, Çin TV şovlarına dayanan ve onlardan uyarlanan çeşitli kadın rollerini oynamaktadır. Bu çalışmanın konsepti, Yasal Rapor’un “Sanal Maceralar” bölümünün yeniden üretimiyle, Çin’in çevrimiçi ilk kurgusu olan İlk Yakın Temas’ın (1999) bir parçasını birleştirmektedir. Sims video oyunundan ekran kaydı ve sanatçının kendi çektiği video çekimleri uyarlanmıştır. “Flying Dance” kimlik ve toplumsal cinsiyet konularında sorular sordururken, aynı zamanda internet ve sanal buluşmanın ilk aşamasından sonra arda kalan hatıraları temsil etmekte ve hatırlatmaktadır. 

ISTANBUL QUEER ART COLLECTIVE

PSYHIC BİBLİOPHİLES

18 Haziran – 29 Haziran

Sanat Konuşmaları: Kolektif Çukurcuma (Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı) & Istanbul Queer Art Collective

18 Haziran 2019 – 18:30

Serginin 18 Haziran günü gerçekleşecek ikinci açılış etkinliği kapsamında serginin gelişim sürecinde sanatçı ve küratörlerin beraber yazdıkları “FLOW” metni tekrar okunacak ve Istanbul Queer Art Collective ile sergiye dahil olan Psyhic Bibliophiles  performansları ve bu performansın çıkış noktasını oluşturan Just in Bookcase (2017) eserleri üzerine bir konuşma gerçekleşecektir. Konuşmanın ardından Istanbul Queer Art Collective üyeleri Psyhic Bibliophiles performansını sergi mekanında da tekrar edeceklerdir. Canlı olarak da Bilsart ve Kolektif Çukurcuma’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek olan performans 19.30’da başlayacaktır.