kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BLOK Art Space Çukurcuma’daki mekânını kapatıyor

3 Eylül 2018

2014 yılının Ağustos ayında Çukurcuma’da açılan ve 2016 yılında İstanbul’un önemli kültürel miras mekânlarından biri olan Büyük Valide Han’ın içerisindeki proje mekânını açan BLOK art space, Çukurcuma’daki mekânını kapatarak, 2018 sonbahar döneminden itibaren çalışmalarına, etkinliklerine ve sergilerine belirli bir mekâna bağlı kalmadan devam edeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda The Empire Project ve Gaia Gallery’nin ardından BLOK art space, son dönemde fiziksel mekânını kapatan 3. galeri oldu.

BLOK art space’ten yapılan açıklama şu şekilde:

Bildiğiniz üzere 2014 yılının Ağustos ayında Çukurcuma’da açılmış olan BLOK art space çağdaş sanat merkezi, 2016 yılında da Istanbul’un kültürel miras mekanlarından olan Büyük Valide Han’ın içerisindeki proje mekanını açarak çağdaş sanat rotalarını çeşitlendirmeyi ve genişletmeyi hedefledi. BLOK art space, Çukurcuma’daki mekanında gerçekleşen sürekli sergiler ve etkinliklerin yanı sıra Büyük Valide Han’da özellikle mekana özgü ve mekan ile ilişki kuran sanatçıların projelerine yer verdi. Sanat aracılığıyla farklı buluşma ve bir araya gelebilme olanakları sunarak tartışmalara ev sahipliği yaptı.

Dört senenin sonunda Çukurcuma’daki mekanımızda çok sayıda sanatçı ile çalışıp, birçok etkinlik ve sergi düzenleyebildiğimiz ve bu sayede sizlerle de birlikte öğrenebildiğimiz için mutluyuz.

Yakın zamanda ekip olarak aldığımız kararlar sebebiyle, bizler için yeni olan bir haberi sizlerle paylaşmak istedik; BLOK art space ekibi olarak 2018 sonbahar döneminden itibaren çalışmalarımıza, etkinliklerimize ve sergilerimize belirli bir mekana bağlı kalmadan devam edeceğiz. Çukurcuma’daki mekanımız kullanılmayacak olsa da dönemsel projeler ile Büyük Valide Han proje mekanı, ve farklı mekanlar üzerinden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Her yeni mekanın beraberinde yeni araştırma alanları açacağını biliyoruz. Bu nedenle senelik sergi sayılarını da azaltarak daha kapsamlı projeler ile önümüzdeki sezonlara hazırlanmayı umut ediyoruz.

Herkese açıldığımız günden beri bizlere göstermiş olduğu destek ve ilgi için teşekkür ederiz. Aklınıza takılan her türlü sorularınız için bizlere info@blokartspace.com‘dan ulaşabilirsiniz.