bomontiada açıldı!

20 Ocak 2016

 

İstanbul’un kültür-sanat sahnesi bir süredir Beyoğlu’ndan uzaklaşıyordu. 2007 yılında açılan santralistanbul, içinde barındırdığı iki müze, bir galeri, Otto ve Tamirane gibi hem yeme-içme hem de müzik odaklı mekânlar, KREK Tiyatrosu, farklı kafeler, performans alanları ve İstanbul Bilgi Üniversitesi kampüsleri ile kültür-sanat alanında 2007-2011 yılları arasında adeta bir çekim merkeziydi. 2010’dan itibaren sanat eserlerinin satılması, müze ve galerilerin kapanması, tiyatronun alandan çıkması, kampüsün kalabalıklaşması, Otto ve Tamirane’nin birer birer santral’den çekilmesi ile santralistanbul adeta kültür-sanat hayatımızdan silindi.

Şimdi yine şehrin içinde, Beyoğlu’na biraz uzakta bambaşka bir kültür-sanat “ada”sı hayatımıza giriyor. bomontiada, Babylon  ve ATÖLYE İstanbul  ile başladığı yolculuğuna yeni sanat mekânı Alt ve yeni yeme-içme alanları Delimonti ve Kilimanjaro ile yanına şehrin “eski yerli”si Kiva’yı da alarak merhaba diyor.

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nda hayat bulan bomontiada, düşünmeye, yaratmaya ve eğlenmeye davet ediyor. Kentin dokusuna sahip çıkan bomontiada, İstanbul’un merkezinde canlandırdığı “bir araya gelme” kültürünü taşıyan yaşam alanı olarak tasarlandı.

Yalnızca bir kampüs değil sakinlerin üzerinde beraber çalışacağı kent yaşamını zenginleştirecek bir program olarak kurgulanan bomontiada, şehrin hayatını, sunduğu lezzet ve deneyimlerle, hazırladığı müzik, sosyal ve sanatsal içeriklerle renklendirecek. bomontiada’da avlusunda hayat bulacak atölye çalışmaları, söyleşiler, gösterimler, konserler, görsel sanat performansları ve gastronomi etkinlikleri tüm İstanbul’un kültür ve yaşam döngüsüne farklı bir dinamik getirecek.

bomontiada sakinleri

İlk olarak Babylon Bomonti’nin şehre müziği yaymaya başladığı kampüste, Vasıf Kortun küratörlüğünde hazırlanan yeni bir çağdaş sanat merkezi Alt, disiplinler arası etkileşim platformu yaratan ortak çalışma alanı ATÖLYE İstanbul bulunuyor. Ayrıca d.ream tarafından kampüse özel tasarlanan Populist, Kiva ve Delimonti isimli farklı konseptlerde yeme & içme mekanları, Pozitif’in yeni projesi Kilimanjaro, bomontiada sakini olarak yerlerini aldı.

Alt

Alt, görsel sanat, performans gibi pratiklerin ara kesitlerinde programlar gerçekleştiren disiplinler ötesi bir sanat mekânıdır. Yeniden işlevlendirilerek bomontiada’ya dönüştürülen tarihi bira fabrikasının alt katında yer alan Alt, Türkiye ve yeryüzünde değişmekte olan koşullara karşılık veren yeni sanatsal ifadelere yer verir, paylaşımcı ve katılımcı bir kültürel platform oluşturmayı amaçlar.

ATÖLYE İstanbul

Bir etkileşim ve yaratıcılık platformu olan ATÖLYE İstanbul, farklı fikirlerin ve inovatif keşiflerin hayata geçebilmesini sağlıyor. Bu amaç doğrultusunda bomontiada’da disiplinlerarası ve kültürlerarası güçlü bir etkileşim yaratıyor. Mühendislik, tasarım, girişimcilik, sanat ve zanaat gibi farklı alanlarda çalışan global bir komünite ATÖLYE’nin ortak alanlarında fikir geliştiriyor, fikirlerin prototiplerini üretiyor, deneyimlerini paylaşıyor ve geri bildirim alıyor. Ayrıca inovasyon alanında yapısını güçlendirmek isteyen kurumlar ve kendini üreterek ifade eden bireyler, alternatif öğrenim programlarının ve etkinliklerin bir parçası olabiliyor.

12307939_794949410628182_8393790097153969492_o

Babylon Bomonti

İstanbul’un müzik ve eğlence hayatına yön veren Babylon, yeni evi bomontiada’da bir kulüp olmanın ötesine taşınıyor. Pop-up etkinliklerin gerçekleştirileceği geniş bir fuaye alanı ve Radyo Babylon stüdyosunun yer aldığı binasında, ahalinin gün boyunca keyifle vakit geçirebileceği bir dünya oluşturuyor. Babylon Bomonti sahnesinin bulunduğu 500 kişilik ana mekanında gerçekleştirilecek konser, alternatif tiyatro ve sinema etkinlikleri ile Babylon Bomonti’de günün akışı duruyor ve yaşam başlıyor.

Babylon(photshoot_Cemal Emden)

Delimonti

Yerel, yöresel, özlenen ve unutulan lezzetleri bir arada sunan Delimonti’de, Türkiye’nin 54 şehrinden özenle seçilen ürünler bulunuyor. Bazı lezzetlerin canlı olarak üretileceği Delimonti, bir gastronomi marketi olmanın yanı sıra yerleştirilen büyük bir ‘community table’ sayesinde misafirlerinin tadım sofrası etrafında bir araya gelmelerine ve birlikte ürünlerin tadına bakabilmelerine olanak sağlıyor.

Delimonti

Kilimanjaro

Pozitif’in yeni mekanı Kilimanjaro, merkezine yerleştirilen ikonik barının çevresinde organik, kökleri olan, zamana dayanıklı müzikleriyle bir buluşma ortamı kurguluyor. Malzemeyi odağında tutan mutfağı, yerel tatlara yer veren menüsü, rahat, sade ve akılda kalan yiyecekleri, ev yapımı şarküterileri, Feriköy Organik Pazar lezzetleri ve mekana özel içki seçkisiyle bomontiada’ya farklı bir yaklaşım getiriyor.

Kilimanjaro

Kiva

Kiva, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın müdürünün lojmanının dokusunu bozmadan misafirlerin kendilerini ev ortamında hissedecekleri bir mekan. Gündüz saatlerinde misafirlerini rahat bir ortamda ağırlayan ve Anadolu’nun sır lezzetlerini bir araya getiren öğlen menüsü Galata ile aynı olan Kiva, akşam yemeğinde eski İstanbul mezeleri eşliğinde, canlı müziği ile misafirlerine özlenen eğlence kültürünü tam anlamıyla yaşatıyor.