kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Borusan Contemporary’de yeni sezon iki sergiyle açılıyor

18 Eylül 2017

Borusan Contemporary, yeni sanat sezonuna 16 Eylül’de açılacak iki sergiyle başlayacak. İlki, ünlü sanatçı Diana Thater’ın soyu tükenmekte olan hayvanları tehdit eden kaçak avcılığa çağdaş sanat penceresinden baktığı A Runaway World – Kaçak Dünya adlı sergisi. İkinci sergi ise Dr. Necmi Sönmez’in Oktay Rifat’tan aldığı ilhamla küratörlüğünü yaptığı, çağdaş sanatın farklı deneylerini bir araya getirecek Ağaç, Gölge, Deniz, Ay.

A Runaway World – Kaçak Dünya

Ünlü ABD’li çağdaş sanatçı Diana Thater’ın 16 Eylül 2017 – 18 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul’da, Perili Köşk’te sergilenecek olan A Runaway World adlı sergisi, Borusan Contemporary Sanat Yönetmeni Kathleen Forde ile The Mistake Room‘un Yöneticisi ve Sanat Direktörü Cesar Garcia tarafından hazırlandı. Sergi beş adet video temelli enstalasyondan oluşuyor.

15. İstanbul Bienali ‘ne paralel olarak gerçekleştirilecek Diana Thater: Runaway World, ilk olarak Los Angeles’daki Mistake Room tarafından hazırlanmış ve 2017 yılının ilkbaharında sergilenmişti. Borusan Contemporary’de, kaçak avcılık yüzünden yakın gelecekte soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvanların durumunu inceleyen bu işlerin geniş bir tekrarı sunulacak.

 

Oktay Rifat’ın izinde: Ağaç, Gölge, Deniz, Ay

Borusan Contemporary’de görülecek bir diğer sergi olan ve küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’da ise, izleyiciye yeni medya sanatının Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan çarpıcı örnekleri sunulacak. Sergi; çıkış noktasını, bir Necmi Sönmez klasiği olarak yine edebiyattan alıyor. Sönmez’e bu defa ilham veren eser ise modern Türk şiirinin ayrı, aykırı temsilcisi Oktay Rifat’ın ilk kitabında yer alan Bir Şehri Bırakmak adlı şiiri:

Ağaca söyle

Gölgesini getirsin bana yolluk

Sokağı ve denizi isterim pencereden

Senden çörek isterim

Ay biçiminde

Sergi; ağırlıklı olarak dijital tekniklerle üretilmiş video, yerleştirme, fotoğraf, video heykeli, ışık objesi ve ses düzenlemelerinden yola çıkarak çağdaş sanatın farklı deneylerini bir araya getirecek. Kendisi de resim yapan bir şair olarak Oktay Rifat, sözcüklere dayalı imgeler üretmişti. Borusan Contemporary’deki bu sergi, şiirsel imge ile görsel imgeyi bir araya getirirken farklı bir izlek oluşturarak, bilinmeyen, denenmemiş ve farklı birliktelikleri büyüteç altına almayı hedefliyor. Sadece şiir tutkunları değil, sanat izleyicisini de “patika yollarına” davet eden Ağaç, Gölge, Deniz, Ay, yaratıcı düşüncenin erdemini ön plana çıkaran bir yapıya sahip.