kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Burak Çevik’in “While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken” filmi New York’ta

17 Eylül 2020

Yönetmen Burak Çevik’in son video çalışması While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken”, bu yıl 17 Eylül – 11 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 58. New York Film Festivali’nin programına seçildi.

Festivalin bu yıl başlattığı “Currents” (Günceller) bölümünde gösterilecek olan video, modern Avrupa sinemasının en önemli yönetmenleri arasında yer alan Danièle Huillet ve Jean-Marie Straub çiftinin 1984 yapımı meşhur filmleri Klassenhältnisse / Sınıf İlişkileri”ne müdahale ediyor.

Küresel pandemiden dolayı bu yıl dijital platformalarda yapılacak New York Film Festivali’nin yenilikçi yönetmen ve sanatçıların son işlerini buluşturacak yeni bölümü “Currents” (Günceller) kapsamında gösterilecek olan video, Danièle Huillet ve Jean-Marie Straub çiftinin 1984 yapımı meşhur filmleri Klassenhältnisse / Sınıf İlişkileri”ne müdahalede bulunuyor.

Huillet ve Straub’un Franz Kafka’nın perdeye aktarılması imkânsız sayılan romanı “Amerika”dan uyarladıkları ve romandaki hayâli mekanları Almanya’ya taşıdıkları filmlerine müdahale eden 10 dakikalık video; iç mekanlardaki noksanlığı, tenha dış mekanların gerçeküstülüğü ve yaşantının kadraja hiç dahil olmayan izleri aracılığıyla sosyal bağların daha serbest kurulabileceği bir dünyayı tahayyül ediyor. İkilinin Marksizmden ilham alarak Sınıf İlişkileri” adını verdikleri uyarlamaya Burak Çevik’in isim müdahalesi de While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken” oluyor.

Sinema tarihinin köşetaşlarından

60’ların başında başlayıp 2006’da Huillet’in ölümüne dek 25’ten fazla film çeken ve seyirciyi yalnızca bakmaya değil dinlemeye de teşvik eden sert ve avangart çalışmalarıyla tanınan Danièle Huillet ve Jean-Marie Straub’un 1984’te yönettikleri Klassenverhältnisse / Sınıf İlişkileri”, Berlin Film Festivali’nde Onursal Mansiyon Ödülü, İstanbul Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’nü almıştı. Franz Kafka’nın ‘Der Verschollene’ (Kayıp Kişi) adını vermeyi düşündüğü ama tamamlayamadığı ve ölümünden sonra “Amerika” adıyla yayımlanan romanından uyarlanan film; Straub ve Huillet’in zamansız ve mekânsız Birleşik Devletler tasviri ve Caroline Champetier, William Lubtchansky ile Christophe Pollock’un dış dünyanın soğuk ve acımasız doğasını keskin bir güzellikte yansıtan siyah beyaz görüntüleriyle de sinema tarihinin köşetaşlarından sayılıyor.

Currents: Yenilikçi biçimlere ve seslere vurgu

Film Society of Lincoln Center’ın düzenlediği ve 1969’dan beri New York’un sanat sahnesinin en önemli parçalarından birine dönüşen New York Film Festivali, sinemanın gidişatının habercisi filmlerden olan programıyla film kültürünün belirleyicisi festivallerden sayılıyor. Festivalin programcıları Dennis Lim, Florence Almozini, Aily Nash ve Tyler Wilson’ın kürasyonuyla hazırlanan ve bu yıl ilki yapılacak “Currents” (Günceller) bölümü, yenilikçi biçimlere ve seslere vurgu yaparak çağdaş sinemanın izlerini takip edecek. Günümüzün öncü yönetmenleri ve sanatçılarının kısa ve uzun çalışmalarını bir araya getirecek olan bölüm, şimdiden heyecan yaratıyor.