kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Cevdet Erek Manifesta 14’te

12 Ağustos 2022

Her edisyonu Avrupa’nın başka bir kentinde düzenlenen Manifesta 14, bu yıl 22 Temmuz – 30 Ekim 2022 tarihleri ​​arasında Kosova‘nın Priştina kentinde açılıyor. Gençlik ve Spor Sarayı’ndan Büyük Hamam’a kadar 25 farklı ikonik mekânda düzenlenen bienal, 100’den fazla katılımcısıya ev sahipliği yapıyor. 

Manifesta’da bu yıl Türkiye’den Cevdet Erek‘in ‘Brutal Times’ başlıklı eseri yer alıyor. SAHA‘nın eser üretim desteği verdiği Erek’in 1970’li yıllarda inşa edilen Rilindja Binası’nda sergilenen enstalasyonu, binanın kentin kolektif hafızasındaki yerine yönelik mekânsal bir kompozisyon kuruyor.

Pratiğinde ses sistemlerinin alışılmışın dışında kullanımını mimari müdahalelerle birleştiren Erek, güncel işinde de Rilindja Binası’nın -çoğunlukla gizli ya da kayıp- mimari dilini bir dizi müdahale, hareketli bir grafik ekran ve çok kanallı bir ses kompozisyonu ile yorumlayarak, artık mekânı geçici olarak dönüştürmeyi hedefliyor.